Sisukaart
Prindi
 
Viimane uuendus:
April 09. 2011 08:52:03
 
 
 

Säästev põllumajandus

 

                                       

 

Säästev põllumajandus on põllumajandustootmine, mis kindlustab pikaajalise tootlikkuse, millega ei kaasne olulist kahjulikku keskkonnamõju ja mis tagab maaomanikele ning tööjõule teiste majandussektoritega võrreldes samaväärse elukvaliteedi.


Säästva  põllumajanduse üheks väljundiks  on maheviljelus: loodushoidlik tootmisviis, mis põhineb tasakaalustatud toitaineringel ning kohalike taastuvate ressursside kasutamisel.
Mahepõllumajandus lähtub ökoloogilisest printsiibist, et keerukamad ja mitmekesisemad ökosüsteemid on stabiilsemad. Seetõttu kasvatatakse paljusid eri kultuure ning eri liiki loomi, säilitatakse looduslikke alasid, soodustatakse mitmekesise elustikuga servaalade teket. Otstarbekas on kasvatada erinevaid sorte, sest aja jooksul muutub sortide kahjustuskindlus.
Mullaviljakust säilitatakse ja parandatakse orgaaniliste väetiste ja liblikõielisi sisaldava külvikorra abil. Sünteetilisi mineraalväetisi ning  taimekaitsevahendeid ei kasutata.


Kahjustajad hoitakse kontrolli all mehaaniliste võtetega, eri kultuuride kasvatamisega külvikorras ja kahjurite looduslike vaenlaste soodustamisega (säilitatakse nende elupaigad: põldude liigirikkad servaalad, metsatukad, hekid ja muud loodussaared). Nii soodustab mahetootmine ka looduslikku mitmekesisust põllumajandusmaastikus.


Maheloomakasvatuses on tähtis loomade heaolu (nt vabapidamine), sellega tagatakse nende hea tervis. Loomi söödetakse mahesöödaga. Ei kasutata hormoonpreparaate kasvu ja toodangu suurendamiseks ning sünteetilisi ravimeid (nt antibiootikume) haiguste ennetamiseks. Mahepõllumajanduses ei kasvatata ega kasutata loomasöödaks geneetiliselt muundatud organisme (GMO).


Mahepõllumajandus on keskkonnasäästlikum kui tavapõllumajandus. Väiksem on toitainete kadu ja vähem tekib kasvuhoonegaase.


Eestis algas mahe- ehk ökoloogiliste põllumajandusega tegelemine organiseeritult 1989. aastal.
Mahepõllumajanduslikku tootmist kontrollib Taimetoodangu Inspektsioon,  Veterinaar- ja Toiduamet ning Tervisekaitseinspektsioon.


Mahetoodete eristamiseks kasutatakse Eesti riiklikku märki “ÖKO” või Euroopa Liidu vastavat märki.


Töödeldud mahetoidus pärineb vähemalt 95% põllumajanduslikke koostisosi mahepõllumajandusest.

 

Miks eelistada ökoloogilist ehk mahetoitu?

  • Mahetoit on tervislik, sest sisaldab palju tervisele kasulikke ühendeid (antioksüdante, vitamiine, küllastumata rasvhappeid jms) ning on vaba sünteetiliste agrokemikaalide jääkidest. Mahetoidu töötlemisel ei kasutata sünteetilisi lisaaineid ning mahetoidul on hea loomulik maitse.
  • Mahetoit on usaldusväärne, sest mahetootmist ja -töötlemist kontrollitakse riiklikult .
  • Mahetoit ja -loomasööt ei sisalda geneetiliselt muundatud organisme (GMO).
  • Mahetoidu tarbimine aitab hoida loodust, sest mahetootmine on keskkonnasäästlik ning soodustab bioloogilist ja maastikulist mitmekesisust.
  • Kohalikku mahetoitu ostes toetad kohalikku maaelu, sest mahepõllumajanduse üks põhimõtteid on toota ja töödelda võimalikult tarbija lähedal. 

Mahepõllumajandus hoiab ja muudab paremaks mulla, taimede, loomade, inimeste ja planeedi kui terviku tervist.


Indiviidide ja ühiskonna heaolu ei ole võimalik eristada ökosüsteemi heaolust- heast mullast saadakse terveid vilju, mis parandavad loomade ja inimeste elukvaliteeti.

 

 

 
 

 

Jätkusuutlik arendustegevus