Säästev metsamajandus
Eestis kasvab mets u 2,3 mln hektaril, millest majandatavaid metsi on u 70% ehk 1,5 mln hektarit. Kolmandik Eesti metsadest on erinevate kaitsere¸iimidega metsad.
Metsasuse poolest oleme Euroopas 4. kohal, olles tagapool vaid Soomest, Rootsist ja Sloveeniast.
Eestlased on olnud läbi aegade metsarahvas. Mets oli toitjaks ja kaitsjaks, metsas elasid haldjad, hiites jumalad. Metsaga tuli hästi läbi saada, vastasel korral võis oodata ebaõnne ja viletsust.
Tänapäeva inimene näeb metsa enamasti teisiti kui muistsed esivanemad - mets on puit, raha. Metsa püsiväärused on: mets on koduks paljudele elusolenditele; metsas korjame seeni ja marju, käime jahil; metsas on palju vaba aja veetmise võimalusi; sood ja rabad tagavad magevee varude säilimise ehk teisisõnu puhta joogivee; vanad metsarajad, talukohad ja kiviaiad, mis meenutavad minevikku. Kõike seda tuleb hoida ja säilitada järeltulevatele põlvedele.
Metsade tähtsus väljendub neljas aspektis:
-
majanduslik – mets kui tuluallikas;
-
sotsiaalne – mets kui tööhõive tagaja ja metsapuhkuse pakkuja;
-
ökoloogiline – mets kui liigilise mitmekesisuse säilitaja;
-
kultuuriline – mets kui osa Eesti kultuurist.
Eesti metsapoliitikas on metsandusele püstitatud kaks üldeesmärki:
-
säästlik (st ühtlane, pidev ja mitmekülgne) metsandus, mille all mõeldakse metsade majandamist sellisel viisil ja sellises ulatuses, mis tagab nende bioloogilise mitmekesisuse, tootlikkuse, uuenemisvõime, elujõulisuse ning potentsiaali praegu ja võimaldab ka tulevikus teisi ökosüsteeme kahjustamata täita ökoloogilisi, majanduslikke, sotsiaalseid funktsioone kohalikul, riiklikul ja globaalsel tasandil;
-
metsade efektiivne majandamine.
Eesti metsapoliitika järgi kujutavad Eesti metsad suurt looduslikku ja ökoloogilist väärtust. Metsapoliitika aluseks on ka arusaam, et Eesti metsandussektoril on tugev tulunduslik materiaalsete ja sotsiaalsete hüvede potentsiaal ning selle kasutamist tuleb soodustada sellisel määral, et muud, sh keskkonnakaitsealased, väärtused ja hüved ei kannataks.
Säästva majandamise kasu on mitmekülgne. Metsas tuleb näha majandusliku tulu kõrval ka metsa kui kooslust, looduskaitseala, puhkemetsa, esteetilist tervikut. Loodussõbralikult majandatud metsa turuväärtus võib olla kõrgem. Tänapäeval on kogu maailmas võetud suund kvaliteedile, seda ka metsanduses. Säästva metsamajanduse praktikasse juurutamiseks on kasutusel keskkonna-sertifitseerimise süsteemid, mille alusel väljastatud sertifikaadid annavad tarbijale kindluse, et toode pärineb säästvalt majandatud metsast.
Sertifitseerimine on metsakasvataja ja metsatöösturi tegevuse kontrollimine tagamaks loodussäästlikku ja keskkonnasõbralikku majandamist. Sertifikaat on omamoodi kvaliteeditunnus, mis annab omanikule avaramad ja soodsamad võimalused metsamaterjalide turustamiseks.
Metsast pideva tulu saamise eesmärgil on õigem metsa majandada looduslähedaselt ja säästvalt. Looduslähedane mets on mosaiikne ja mitmekesine.
Raiete kavandamisel tuleb metsas tähele panna kõiki looduselemente ja metsa majandamisel nendega arvestada.
Metsa pakutavate hüvede mitmekülgsust, ulatuslikkust ja tähtsust inimkonnale on tunnistatud mitmel rahvusvahelisel foorumil. Rio de Janeiros 1992. a toimunud ÜRO keskkonna- ja arengukonverentsi metsadeklaratsioonis esitatud printsiipe võib pidada esimesteks üle maailma tunnustatud metsade säästva majandamise ja kaitse põhimõteteks. Euroopa metsanduse eest vastutavad ministrid on kokku leppinud metsade säästva majandamise põhimõtted ning meetmed nende rakendamiseks.
Kui oled ostmas troopilisest puidust valmistatud mööblit, küsi FSC märgiga tooteid. Mida suurem hulk kliente üle maailma valivad FSC, seda rohkem vihmametsi tuleviku jaoks säilitatakse. K-rautakesko kauplustes kannab täna enamik aiamööblist FSC märki, samuti kannavad FSC märki Impresti lastekiiged ja mänguväljakud.
PEFC annab klientidele ja üldsusele garantii, et PEFC programmi kohaselt sertifitseeritud mets vastab Helsingi kriteeriumitele
Puidu kasutamine on jätkusuutliku eluviisi oluline osa. Metsi mõistlikult majandades ja eelistades puittooteid, luuakse tervislik keskkond ja aidatakse kaasa keskkonnasäästule laiemas plaanis.
|