Teeninduse liigid

Toitlustusteeninduses kasutatakse erinevaid teeninduse liike, nagu iseteenindus, osaline teenindus või täisteenindus.

Iseteenindus (selveteenindus) tähendab kas toitude serveerimist ühel suurel laual, kust kliendid ise võtavad oma taldrikule toitu ja jooke (Rootsi laud ehk buffet-laud, fur¨ett-, puuvilja, juustu-, kokteili-, eeljoogi-, tervitusjoogi- ja kohvilaud) või teenindust iseteenindusliinist.

Buffet-laual võivad toidud olla suuretükilised, toitude söömiseks kaetakse saali lauad minimaalse eelkattega, süüakse noa ja kahvliga. Brant¨ (brunch), mis on Ameerika päritoluga eine ja ühendab endas nii hommikueine (breakfast) kui ka lõunasöögi (lunch) ja serveeritakse tavaliselt Rootsi lauast.

Fur¨ettlaual on kõik toidud söödavad kas kahvliga, sõrmedega või pakutakse tikusuupisteid. Külastajad söövad püsti seistes.


Joonis 9.2. Fur¨ettlaud

Teenindus  iseteenindusliinist on teenindusvorm, mille puhul kliendid võtavad ise toite väljastusletist. Sellist teenindusvormi kasutatakse sööklates, personalikohvikutes, bistroodes, kohvikutes. Siia kuulub ka free flow müük (vabavoolusüsteem), mis tähendab, et klient valib vabalt erinevatelt „saarekestelt” külmi ja sooje roogi, saiakesi, võileibu ja jooke ja maksab kassasse.

Osaline teenindus tähendab, et toidud serveeritakse osaliselt teenindaja poolt, osaliselt teenindab ennast klient ise.

Rootsi laud võib olla ühendatud osalise lauateenindusega: teenindajad pakuvad jooke, toovad röstsaiu, kuumi rooge, pakuvad kohvi jne.

Osades restoranides, brasseriides ja kohvikutes on lauateenindus ja ainult salatid on serveeritud Rootsi lauana. Rootsi laud võib koosneda ainult külm-, järelroa- või kohvilauast, ülejäänud toite serveerivad kelnerid ja ettekandjad.

Toidud on laual vaagnates, tirinates ja muudes serveerimisnõudes. Toitu tõstavad vaagnatelt lauasistujad ise. Teenindajad võivad valada jooke. Kasutatakse pulmalauas, peielauas, gruppide teenindamisel.

Külmad toidud on vaagnatega külaliste saabudes laual, soojad toidud tuuakse teenindaja poolt taldrikul või serveeritakse vaagnatelt. Joogid võivad olla laual või serveerivad neid teenindajad. Kasutatakse pulmapidudel, peietel, turismigruppide teenindamisel jne.

Taldrikuteenindus - road vormistatakse valmisportsjoniks taldrikule köögis ja kelner serveerib need kliendile paremalt poolt. Eeliseks on, et kelnerid saavad kiirelt teenindada korraga palju kliente ja tööjõukulu on väike. Kasutatakse enamikus restoranides ja rahvarohketel vastuvõttudel.

Täisteenindus tähendab, et teenindajad serveerivad kõik joogid ja söögid. Kasutatakse väga pidulikel vastuvõttudel. Serveerimisviisina kasutatakse:

Vaagnateenindus -  toidud serveeritakse vaagnatelt või kandikutelt. Kelner pakub külastajatele toitu vaagnalt vasakult poolt ning külastaja tõstab kas ise endale toitu taldrikusse serveerimiskahvli ja -lusikaga või teeb seda kelner. Serveerimist alustatakse ühel ajal nii peremehe kui ka perenaise paremal käel istuvatest külalistest. Serveerimine toimub edasi eelpool nimetatud isikuist paremale. Kui koosviibimisel on aukülaline, alustatakse serveerimist temast.

Catering-teenus on toitlustusteenuse pakkumine väljapool ettevõtte statsionaarseid teenindusruume. Catering-teenuseid pakuvad paljud toitlustusettevõtted – restoranid, suurköögid jne. Tegutseb arvukalt catering-firmasid, millel puuduvad statsionaarsed teenindusruumid.


Joonis 9.3. Catering-teenus vabas õhus

 

 
 

Toitlustuse alused