Kalkulatsioonikaardi koostamine > Mõisted > Ühik kalkulatsioonikaardil

 
 
 

Ühik kalkulatsioonikaardil

Lahtrisse ühik  kirjutatakse kalkuleeritava toiduaine ühik, mis ühikutes seda toiduainet kalkuleeritakse. Enamkasutatavad ühikud on kilogramm (kg) ja liiter (l)aga ka tükk/kilogramm. (tk/kg)

Enamus toiduaineid ostetakse ka ettevõttesse kilogrammides (kg) (köögiviljad, liha, kala, kuivained, konservid jne) ja liitrites (l) (piim, rõõsk koor, õli, vesi jne).  Kuigi rõõska koort ostetakse kaubanduses pakkides (erineva suurusega pakid: 180ml, 200ml, 400ml), siis siin peab olema ühikuks kindlasti liiter, sest ka ühiku hind tuuakse ära liitri kohta.

Osad toiduained võivad olla kalkuleeritud ka tükkides (Brutos) ja kilogrammides (Netos) (tk/kg). Tükkides võib brutosse märkida munad ja ka maitsetaimed, mida müüakse potis, aga ka mõned kaunistused (igale praele pannakse kaunistuseks üks jõevähk ja kui jõevähid osteti sisse või võeti arvele tükkides).  Munade ja maitsetaimede ühikuks võib olla tk/kg, kus ostukaalus (brutos) märgime muna tükkides, kuid kasutuskaalus (netos) peavad munad kindlasti olema kilogrammides.

Üks keskmine muna kaalub 50g ehk 0,050 kg (kasutuskaal ehk neto).

 

 
 

 

Kalkulatsioonikaardid
 

Home