Avaleht > 4. Efektiivne õppimine > Õppemeetodid > - SWOT - analüüs
 
 
 

- SWOT - analüüs

Õppemeetodi puhul püütakse leida ja analüüsida konkreetse probleemi erinevaid külgi. Meetodit võib kasutada mistahes probleemidele lahenduse leidmiseks. Meetodit saab kasutada ka näiteks oma oskuste hindamisel, hetkeolukorra hindamisel, mingi ettevõtte tegevuse analüüsil ja hindamisel jne.

Meetod on kasulik, kuna:

  • arendab õppija kriitilise mõtlemise oskust,
  • arendab õppija analüüsioskust,
  • arendab õppija põhjus-tagajärg seoste nägemise oskust, hindamisoskust,
  • arendab õppija probleemide lahendamise oskust.

Meetodi kasutamine

Esmalt määratletakse teema raames käsitletav probleem. Töötatakse välja põhireeglid ja võimalikud lahendused. Meetodiga töötamine võib toimuda individuaalse või rühmatööna. Reeglina püütakse esmalt sõnastada (reastada) positiivseid külgi näitavad faktorid, seejärel negatiivseid külgi näitavad faktorid, valitsevad ohud, takistavad tegurid ja võimalused.

Sageli on situatsioonianalüüsi, tegevuse analüüsi ja ettevõtte analüüsi tegemisel tugevused ja nõrkused seotud sisemiste ressurssidega, ohud ja võimlaused fokuseeritud eelkõige välistele teguritele.
Mõnikord on konkreetsete probleemide analüüsimisel otstarbekas võimalusena näha teid, kuidas muuta tugevusi veel paremaks, nõrkusi aga vähendada või likvideerida, ohtudena aga aspekte, mis seda takistab.

Erinevate faktorite väljatoomiseks kasutatakse nelja välja süsteemi:
           
 
S - Strengths - Tugevused
W - Weaknesses - Nõrkused
O - Opportunities - Võimalused
T - Threats - Ohud
Järgneb analüüs, mille käigus selgitatakse, kas loova strateegia kasutamisega saaks mõnda negatiivset mõju muuta positiivseks või neutraalseks. Samuti püütakse leida lahendeid, kuidas nähtud võimalusi maksimaalselt probleemi lahendamiseks ära kasutada. Seejärel, kaalunud poolt- ja vastumõjusid, teeb õppija või õppijate rühm kokkuvõtva otsuse (töötab välja tegevuskava).

 
Home Design By Dotcomwebdesign.com Powered By CMSimple Home

Sissejuhatus õpingutesse