G.W.Leibniz
1646—1716
Gottfried Wilhlem Leibniz leiab, et inimene tunneb vaid omaenda kosmost, min on inimese sisse suletud, sest iga üksiksubstants on enesesse suletud. Meie maailm on see, mida meie parajasti mõtleme, ja meid ei saa mõjutada võõrad substantsid, täpselt nagu meie ei saa neid mõjutada. Eesmärgid, mida me püstitame, saavad lähtuda vaid meist endist, nad on meie enda areneva olemise väljenduseks. See, mis looduse vaatlemisel näib kausaalsete suhete ahelana, piisavate aluste ja nende tagajärgede jadana, on samal ajal meie areneva olemise perspektiivist vaadatuna üksteise järel saavutatud arengusihtide ahel. Me ei või teada, millised mõtted on kaasinimestel, aga me kujutame neid mõtlevatena, aistivatena või vähemalt füüsilisele mõjutusele reageerivatena. (Jakoby,E. 2001:134—141)
teosed: "Substantside loomuse ja nendevahelise ühenduse uus süsteem" ja "Teodiike", "Monodoloogia" ja "Loodus ja Jumala-armu alused mõsituse põhjal"
Viited: - http://en.wikipedia.org/wiki/Leibniz - http://et.wikipedia.org/wiki/Leibniz - http://www.iep.utm.edu/l/leib-met.htm
|