Avaleht > Toimetulek > Mõjuta oma keha

Mõjuta oma keha

Liigse esinemisärevuse korral keha reageerib – vallandub adrenaliin, vererõhk tõuseb, lihased kangestuvad, südamelöögid kiirenevad ja inimene hakkab higistama.

Selle ennetamiseks ja vältimiseks ringuta korralikult enne esinemist, tee pearinge ja kätetõsteid ning lõdvesta kõik lihasgrupid. Head on hingamisharjutused, püüa hingata sügavalt, rahulikult ja aeglaselt.


Kujuta ette oma edukat esinemist, huviga kuulavat publikut ja aplodeerimist. Kujutle vahetult enne esinemist meeldivat pilti hetkest, kus olid õnnelik, rahulik, rõõmus ja tundsid end turvaliselt. Lõõgastuda aitab ka kerge kaela ja käte massaa˛ või mõni füüsiline harjutus.

Enne lavale tulekut hinga sügavalt sisse, suuna pilk üles ja aja selg sirgu.

Enesesisendusvormelites ei tohi sisalduda eitusi (ma ei ole halb esineja, ma olen rahulik ja kindel esineja; ma ei kaota enesevalitsemist . ma säilitan enesevalitsuse), sest sõna "ei" tähelepanuta jättes saab tekst valeütluse tähenduse (ma olen halb esineja, ma kaotan enesevalitsemise jne).

Soovitatakse ka end täielikult integreerida esinemiskeskkonnaga. Enne esinemist vaadata ruum ning inimesed põhjalikult üle, sulgeda hetkeks silmad kuulata hoolikalt kõiki kõne saatma hakkavaid helisid (tänavamüra, kella tiksumine, kliimaseadme töötamine jms), et mitte sattuda segadusse mõnest helist, mis kostub keset esinemist. Näiteks teadmata ette, et ruumis tiksub kell, võib selle kella tiksumine mõne lühikese pausi ajal esmakordselt kuulduna esineja paanikasse ajada, tekitades tunde, et paus on kujunenud liiga pikaks. Ettekandja peab leppima tingimustega, mida talle pakub ruum või kehtestama enne esinemiseks nõusoleku andmist omad tingimused. Kui esineja eelistab esineda väiksemale seltskonnale võib ta selle tingimuseks seada, ehkki see on võitlus tagajärgedega, mitte esinemispalavikuga.

Paljud otsivad enne esinemist abi alkoholist lootes selle seltskondlikkust suurendavale ning julgustavale mõjule. Siiski on alkoholi mõjuks see, et esinejale enesele tundub esinemine vabam, kuid tegelikult on see siiski vaid puudulikum. Alkohol ei kaota esinemispalavikku, ta kaotab vaid enesekontrolli.

Esinemispalavikust jagusaamine algab selle tunnistamisest. Kõik inimesed tunnevad närvilisust enne vastutusrikka ülesande täitmist - seega on pingeseisund enne esinemist märk sellest, et oma ülesannet võetakse tõsiselt. Esinemishirm tuleks defineerida ja välja selgitada mis on see, mis häirib. Üldiselt võib lavapalaviku jagada kaheks: kui halvasti esinete teie ning kui kohutavalt reageerib publik. Te kangestute. Teete end lolliks. Hakkate oksele. Publik jääb magama. Nad kõnnivad minema. Nad naeravad (kui nad seda tegema ei peaks). Võib-olla hakkavad nad teid millegagi loopima - näiteks mädanenud puuviljadega . Enamik neist hirmudest ei oma mingit pistmist reaalsusega, ülejäänute esinemise tõenäosus on minimaalne. Tavalisemad hirmud on pisut reaalsemad: kardetakse, et ei vastata enda või publiku ootustele, et publik ei arva pärast kõnet esinejast midagi head ja esineja maine kannatab. Eriti on nendel hirmudel alust siis kui esinejat kuidagi hinnatakse.

Esinemisstressi vastu on üks vanimaid vahendeid kujutleda, et publik on alasti. Selle rakendatavuse üle on vaieldud. Näiteks arvab kõneekspert, et sellel soovitusel pole mõju: "Esiteks istub publiku seas kindlasti inimesi, keda ma alasti mingil juhul näha ei soovi - ma proovin ju hirmust lahti saada. Ja kindlasti on paar niisugust inimest, keda sooviksin hirmsasti alasti näha." Kummalgi juhul ei aita see teid maha rahuneda.

 "Tundub, nagu järgneb tegutsemine tunnetele, kuid tegelikult langevad tegevus ja tundmus kokku: juhtides tegevust, mis on kõige otsesemalt tahtele allutatud, võime kaudselt suunata ka tundmusi, mis sellele kontrollile ei allu. Kui soovite tunda ennast julgelt, siis tegutsege nõnda, nagu te tõepoolest oleksite julge, koondage selleks kogu oma tahtejõud, ning kõigi eelduste kohaselt muutub hirmu künnis teie jaoks julguse läveks."

Dale Carnegie soovitab teha nägu, nagu oleks esinemisjulgus juba olemas. Kui orienteerute hästi selles, milles kavatsete esineda, tõuske otsustavalt püsti ja hingake sügavalt sisse. Hingake sügavalt kolmekümne sekundi jooksul seni, kuni olete jõudnud auditooriumi ette. Suurenenud hapnikuhulk ergutab teid ja lisab julgust. Keegi tenor on öelnud, et kui omate sellist hingamist, siis võite "sellel istudes" ärevusest üle sõita. Sirutage täies pikkuses lae suunas, vaadake kuulajaile otse silma ja alustage kõnet sellise otsustavusega, nagu oleksid kõik teile raha võlgu. Kujutlege, et täpselt nii ongi. Kujutlege, et nad kõik on kogunenud siia selleks, et paluda võlatähtaja pikendamist. See annab teile soodsa psühholoogilise efekti.

 
Avalik esinemine