Päästeala ennetustöö
Esileht > Päästeala ennetustöö üldolemus ja põhimõisted > Põhimõisted Päästeala ennetustöö strateegiatest lähtuvalt

Põhimõisted Päästeala ennetustöö strateegiatest lähtuvalt

Õnnetus(juhtum)- tuleõnnetused, ohtlike ainetega vale ümberkäiminese tõttu põhjustatud õnnetused ja teised õnnetusjuhud, millele reageerimine kuulub päästeala kompetensti ja pädevusse.

Õnnetusi ennetavad meetmed- rakendatavad abinõud või abinõude (tegevuste) kompleks, mis aitavad õnnetusi ära hoida või vähendada õnnetustega kaasneva kahju suurust. Ennetavad meetmed jagunevad üldjuhul tinglikult kaheks teineteist täiendavaks pooleks: päästesüsteemi paremale toimimisele suunatud ja otseselt kodanikule suunatud meetmeteks.

Päästeala ennetustöö- need abinõud, mille eesmärk on õnnetusi ära hoida või vähendada õnnetuse korral kahju suurust jam is on otseselt kodanikule suunatud (inimene on esmane kasusaaja).

Ohutus-tuleohutus – olukord, kus võimalikud ohuallikad on kõrvaldatud või miinimumini viidud.

Turvalisus- kaitstus, julgeolek- olukord, kus inimesed on teadlikud potentsiaalsetest ohtudest ning on kaitstud vastavate oskuste, teadmiste ja vahenditega.

Keskkond- füüsiline, vaimne ja sotsiaalne keskkond, mille kujundamisel osalevad riik, päästeteenistus, kohalikud omavalitsused, kui ka iga kodanik

Üldkasutatavad honed- suurte rahvahulkade kogunemishooned lähtuvalt Majandus- ja kommunikatsiooniministri määrusest “Ehitise kasutamise otstarvete loetelu”  

Kodu- elamu ja eluruum.

Tuleohutusalane kompleksõppus- tuleohutusalane opus, mis sisaldab praktiliste harjutustena hones tulekahju avastamise tagajärjel tehtavaid toiminguid, häire edastamist, hädaabikõne sooritamist, kõigi hones viibivate inimeste evakuatsiooni, tulekustutusvahendite kasutamist, lisaks praktilistele harjutustele üldiste tuleohutusnõuete käsitlemist ja ehitise tuleohutusjärelvalve kontfrolli läbiviimist ning tagasiside andmist.

Tulekahju avastamisseadmed- tuleohutuspaigaldised, mis teavitavad hones viibivaid inimesi tulekhajust või selle tekkimise ohust. Tulekahju avastamisseadmeteks on suitsuandur, temperatuuriandur, tulekahjusignalisatsioonisüsteemid jmt

Esmased tulekustutusvahendid- ühe inimese poolt kasutatavad tule kustutamiseks ette nähtud vahendid, milleks on tulekustuti, tuletekk jmt

Eesti praktiline kogemus ja elluviidud projektidPäästealane ennetustöö kujunes välja Tuletõrjeseltsile eraldatud rahadest, mille otstarbekamaks lahenduseks suunati rahad edaspidi ennetustegevusee läbi Päästeameti. See oli võimalus ennetustöögategelema hakata ja selleks ka ressursse saada. Kuna varem tegelesid organisatsioonid, kellele Tuletõrjeselts raha eraldas nii päästetöödel osalemise, ennetustegevuse kui ka tuletõrjespordi ja lihtsalt seltsielu edendamisega, siis edaspidi rakendati seda raha ennetustöö läbiviimiseks. Nüüdseks on juba mitmed aastad päästeamet viinud läbi projektikonkursse vabatahtlikele ja MTÜ-dele ennetustegevuse alaste projektide toetamiseks. Ka päästeameti poolsed ennetustegevused on üldiselt projektipõhised. Selle peatükis antakse lühiülevaade suurematest päästeala projektidest, osad neist on mõne piirkonna kesksed, osad üleriigilised.

 

Viited:

Päästeala ennetustöö strateegia aastani 2011, 2006, Päästeameti väljaanne