Päästeala ennetustöö
Esileht > Päästeala ennetustöö üldolemus ja põhimõisted > Päästeala ennetustöö üldpõhimõtted

Päästeala ennetustöö üldpõhimõtted

 

Päästeala ennetustöö üldiseks eesmärgiks on kujundada Eestis elukeskkond, kus igaüks loob ning väärtustab ohutust ja turvalisust, mis aitab vähednada õnnetuste ja nende läbi hukkunute ning vigastatute arvu, samuti õnnetustega kaasnevate kahjude suurust. (Ennetustöö strateegia)

 

Päästeala ennetustöös käsitletakse kõiki õnnetusi, mille menetlemine kuulub päästeala kompetentsi ja pädevusse, kuid valdav osa meetmetest on suunatud tuleõnnetuste ennetamisele. Välja on toodud neli peamist suunda: esmane käitumine õnnetuse korral (hõlmab kodanike toiminguid õnnetuse toimumisest kuni professionaalse abi saabumise või ohu likvideerimiseni); lastele ja noortele suunatud ohutusalane tegevus (hõlab ohutu ja turvalise käitumise õpetamist, õnnetuseks valmisolekuks vajaliku taseme väljaarendamist ning ohutusalase vaba aja tegvuse arendamist); kodude ohutus ja turvalisus ning neljanda meetmena koduväline ohutus ja turvalisus. (Ennetustöö strateegia) 

 

Päästeala ennetustööks strateega raames loetakse neid abinõusid, mille eesmärk on õnnetusi ära hoida või vähendada õnnetuse korral kahju suurust ja mis on otseselt kodanikule suunatud (inimene on esmane kasusaaja.

 

Inimeste käitumise ning hopiakte muuutmiseks ja kujundamise kohta toob autor välja kaks skeemi:

 

 

Päästeala ennetustöö eesmärgi elluviimiseks on eristatud viis tegevust:

  • hoiakute ja käitumise kujundamine, seda vastavate meediakampaaniate ja ürituste korraldamise kaudud
  • teavitamine, mis seisneb üldise ohutusalase info, teabematerjalide ja vastavate vahendite väljatöötamises ning levitamises;
  • õpetamine, mis seisneb praktiliste oskuste andmises ohutusalaste koolituste korraldamises;
  • nõustamine, mis seisneb juriidilistele ja füüsilistele isikutele ohutusalase teabe vahendamises igaühe vajadustest lähtuvalt ja vahetu suhtlemise kaudu
  • õigusruumi kujundamine, see tähendab vastavate õigusaktide täiendamise või väljatöötamise algatamist.

 

Rakendatavate meetmetega püütakse saavutada 2001 aastaks olukord, et kulupõlengutes ei hukku ega saa vigastada ükski inimene; metsatulekahjud vähenevad vähemalt 15%; ohtlike esemete ja ainetega valest ümberkäimisest põhjustatud õnnetuste arv väheneb vähemalt poole võrr ja vigastatute arv vähemalt 15%. Tuleõnnetused üldkasutatavates hoonetes vähenevad vähemalt 15%, asutuste ja organisatsioonide juhtide, omanike ja tuleohutuse eest vastutavate isikute suhtumine tuleohutusse muutub vastutustundlikumaks, suureneb tuleohutusnõuetele vastavate objektide hulk. Tuleohutusalaste toodete ja teenuste pakkumine vastab nõuetele ning tellijail on võimalus hinnata tuleohutusalaste koolituste kvaliteeti. (Ennetustöö strateegia)

 

Viited:

Päästeala ennetustöö strateegia aastani 2011, 2006, Päästeameti väljaanne