Päästeala ennetustöö
Esileht > Sissejuhatus

Sissejuhatus

Riskide ja ohtude puudumist ei eksisteeri, nii inimtegevuses kui ka loodusjõududes on alati ja pidevalt olemas teatud hulk määramatust, mida ei osata ette näha ja millega alati ei osata ka arvestada. Ennetustöö ning üldise teavitustegevuse üheks eesmärgiks ongi inimeste teavitamine neid ümbritsevatest ohtudest ning seejärel õpetada õiget ning ohutut käitumist õnnetuste ärahoidmisel ning tekkida võivate situatsioonide lahendamisel.

 

Kui inimene on teadlik teda ümbritsevatest ohtudest ning omab informatsiooni ning teadmisi kiireks ja õigeks reageerimiseks (käitumisjuhised, kaitsevahendid ja nende kasutamisoskus), vähendame me seeläbi oluliselt õnnetuste tagajärgi ning kahju nii inimestele, looduskeskkonnale kui ka kulutusi elukeskkonna taastamisele.

 

Ennetustöö all tuleb mõista neid tegevusi, mis on suunatud õnnetuste ärahoidmisele või õnnetustega kaasnevate kahjude vähendamisele (Klaos, 2007). Sellest tuleneb ka kaks ennetustöö põhisuunda, milleks on õnnetuste vältimine (erinevate ohutust tagavate meetmete kasutamine) ja tagajärgede leevendamine (meetmed õnnetustega kaasnevate negatiivsete tagajärgede vähendamiseks).

 

Ennetustööga laias tähenduses tegelevad paljud ametkonnad ning institutsioonid. Lähtuvalt ennetustegevuse vältivatest meetoditest peaks esmalt välja tooma erinevad normid, nõuded ja kasutusjuhendid, mis peaksid aitama õnnetusi ära hoida. Näidetena võiks tuua ehitusstandardid ja -nõuded, ehitus- või maakasutuskeelu alade kehtestamine, erinevad tehnosüsteemid ja paigaldised õnnetuste ennetamiseks ning varajaseks teavitamiseks jne. Tagajärgede leevendamise osas oleks headeks näideteks erinevate käitumisjuhiste ja teavitussüsteemide kasutamine, erinevateks õnnetusteks valmisoleku planeerimine, ressursside eesmärgipärane jaotamine, kiire teavitussüsteem jmt.

 

Päästeala ennetustöö on suunatud peamiselt tuleõnnetuste ennetamisela, käsitledes siiski kõiki õnnetusi, mille menetlemine kuulub päästeala kompetentsi ja pädevusse. (Ennetustöö strateegia)

 

Viited:

Klaos, M., 2007, Õnnetusjuhtumid ja turvalisus, Päästeameti väljaanne

Päästeala ennetustöö strateegia aastani 2011, 2006, Päästeameti väljaanne