Päästeala organisatsioon ja juhtimine
Esileht > 2. Päästeala Läänemereriikides > Töökorraldusest teistes riikides > Ungari

Ungari

Ungaris on tuletõrjujatel teenistus 24h. Töö toimub vahetuste kaupa, millele järgneb 48h puhkeaega. Regionaal- ja keskinformaatika (?) ja juhtivaid kohustusi täitvate tuletõrjujate puhkeaeg on 72h. Administratiivülesandeid täitvate tööaeg on 8h päevas ja 40h nädalas. Tuletõrjepealikud ja nende asetäitjad, kes vastutavad komplekspäästeülesannete ning suuremate kustutustööde juhtimise eest, osutavad pealiku teenust väljaspool kontori töötunde.

 

Vahetuse pikkus on 24h, mille kestvus on alati ühe päeva hommikust kuni järgmise päeva hommikuni. Vahetuse vahetumine toimub kella 5.40 ja 7.30 vahel, olenevalt kohalikult määratud ajast (üldjuhul kell 7.00).

 

Vahetuses tööl olevate tuletõrjujate arv sõltub komando piirkonna riskiastmest. Ungaris jagunevad komandod vastavalt riskiastmetele kategooriatesse: I., II., III., IV., ja V, millest viimane on kõrgeima riskiastmega. Juhul kui komandos on spetsiaalsed seadmed nagu näiteks tõstuk, siis on lisapersonal. Vastavalt kategooriale määratletakse, mitu ja mis tüüpi tuletõrjeautot on tarvis. Minimaalne meeskonnaliikmete arv on samuti määratletud ja see oleneb sõidukitest. Spetsiaalmasinajuhti (kraana, redelauto jm pääste eritehnika) ei panda alati masinat juhtima. Minimaalne tuletõrjujate arv vahetuses oleneb reservis olevate masinate arvust ja tüübist. Nende arv võib varieeruda 7 kuni 40  isiku vahel komando (?) kohta.

 

Vahetuse pikkus on kõigile 24h. Peale vahetust järgneb kas 48h või 72h vaba aega. Suurõnnetuse korral on tuletõrjujad koduvalves oma puhkeaja esimese 24h jooksul. Ungaris peetakse tuletõrjujate tööajaarvestust poolaasta kaupa, mis hetkel, võttes arvesse 50h nädalas, teeb kokku 1300h. Vajadusel rakendatakse tuletõrjujad ületunnitööle. Sellisel juhul palgatakse tuletõrjujad lisatööle lisatasu eest. Ületunnitööd võib aastas olla maksimaalselt 450h.

 

Eksisteerivad püsivad meeskonnad. Grupis on alati vähemalt üks liige, kes on juhtpositsioonil ja kes on volitatud meeskonda juhtima (teenistusülem, asetäitja ja/või meeskonnavanem) ning üks isik, samuti juhtival positsioonil (meeskonnavanem) meeskonna kohta. Lisaks autojuhid ja valvesolevad tuletõrjujad. Tuletõrjujad on jaotatud kolme kategooriasse, olenevalt nende kogemustele ja kvalifikatsioonile: erimasina operaator; isik, kes töötab joatoruga ning tema abiline. Isikud, kes töötavad joatoruga on suure kogemusega tuletõrjujad ning nemad vaatavad üle abiliste töö. Ühe masina kohta on ettenähtud 6 inimest: 1 meeskonnavanem, 2 isikut, kes töötavad joatoruga, 2 abilist ning 1 autojuht, kes töötab ka pumbaga. Poole meeskonnaga masinal on 4 inimest: meeskonnavanem, autojuht, 1 isik, kes töötab joatoruga, 1 abiline.

 

Teenistuse komandanti (?) asendab tema asetäitja, keda omakorda asendab meeskonnavanem. Selline asendusskeem kehtib ka õnnetuste sündmuspaigal. Juhul kui piirkonna vastutav tuletõrjeteenistus ei saa oma jõududega hakkama, osutavad neile abi ka naaberpiirkondade päästeteenistuste meeskonnad. Nendevaheline koostöö tugineb eelnevalt väljatöötatud plaanile (Alarm and Assistance Plan, RST). Ungari Suurõnnetuste Kaitse Ameti peadirektoril (kui riikliku tasandi juhil) on õigus vajadusel saata tuletõrjeüksused likvideerima ohuallikat üle kogu riigi. Juhul kui pädevad üksused on hõivatud päästetöödega ning neid ei saa saata teisele õnnetuspaigale, saadetakse sündmuspaigale naabruses olevate teenistuste üksused RST alusel.

 

Tuletõrje-pääste ülesandeid riigis täidavad omavalitsuste professionaalsed tuletõrjeteenistused, neid toetavad vabatahtlikud. Tehaste juures on eraldipaiknevad teenistused, mis vastutavad ohtlike tööstusettevõtete eest. Ungaris toimub väga edukalt värbamine tuletõrjeteenistusse läbi tuletõrjeühingute. Ühingute töö toimub vabatahtlikkuse alusel. Tuletõrjeühing, millel on olemas vastav organisatsioon ja tehniline taust, võib saada vabatahtlikuks tuletõrjebrigaadiks. Õnnetuspaigas on alati vabatahtlikke abistajaid, näiteks nn Crisis Intervention Team (psühholoogiline tugi), otsingukoerad ja päästerühmad, ohtlike materjalide hindamisrühm, saastaärastus- ja nõuandevrühm, heategevusühingud.