Läti
Tuletõrje- ja Päästeamet, mis on Siseministeeriumi haldusala asutus ning mille otsene finantseerimine toimub läbi Rahandusministeeriumi.
Keskadministratsioon ja teenistused
- Keskadministratsiooni funktsioonideks on üldjuhtimine, seadusloome, elanikkonnakaitse, häirekeskuse töös hoidmine, välissuhted, varustuse hanked, järelevalve.
- 25 rajoonis on tsentraliseeritud päästeteenistused.
Palgad
- Keskaparaadi palganäite ei olnud võimalik saada.
- Päästeteenistuse palk on 98% riigi keskmisest, 85% avaliku sektori keskmisest, 94% politsei keskmisest. Lisatasu makstakse öise ja ohtliku töö, staa¸i, auastmete ja tervise kahjustamise eest.
Sotsiaalsed garantiid
- Keskaparaadi pensioniiga on auastme puhul 50 aastat, ülejäänutel 63 aastat.
- Päästeteenistuse pensioniiga on 50 aastat. Puhkus alates 28 päevast (sõltuvalt staa¸ist).
Haldusalal pole ametnike rotatsiooni seadusega ette nähtud.
Arvestatakse kõiki eelmisel riigitööl kehtinud soodustusi – puhkus, pension (sh ka puht-teenistuslikud) – ka uuel töökohal riigistruktuuris.
Töötajate arv
- Keskaparaadis ehk Riiklikus Tuletõrje- ja Päästeteenistuses töötab 89 inimest.
- Päästeteenistustes on 3315 elukutselist tuletõrjujat.
Koolitus
- Päästja elukutset on võimalik omandada Tuletõrje- ja Päästekolled¸is õpiajaga 1 aasta ja tuletõrjetehniku elukutset 3 aastaga.
- Päästeametniku kõrgharidust ei ole Lätis võimalik omandada.
Töökorraldus
Lätis on tuletõrjujatel kahte liiki tööaega:
1. Tavatööaeg – päevane tööaeg – 8h 24h jooksul ja 7h pühadeeelsel päeval (5-päevane töönädal ning regulaarne töötundide arv nädalas on 40h).
2. Töötundide kogusumma – ei või ületada 56h nädalas ja vastava kalendrikuu tavatööpäeva tundide arvu (ametnikule peab olema tagatud puhkeaeg vastavalt töögraafikule ja 7-päevase perioodi jooksul ei tohi see olla lühem kui 36 järjestikust tundi).
Maakohtades on vahetuses vähemalt 3 tuletõrjujat-päästjat, linnades 5.
Tuletõrjujat-päästjat võib kaasata erinevatele pääste- ja tulekustutustöödele kui täiendavat personali.
Juhul kui tuletõrjujad – päästjad on teinud ületunnitööd lisaks eelnevalt mainitud perioodile, tuleb ületunnitööd tasustada kahekordselt.. Ületunnitöö ei tohi ületada 144h 4-kuulise perioodi jooksul.
|