Päästeala organisatsioon ja juhtimine
Esileht > 2. Päästeala Läänemereriikides > Leedu

Leedu

Riiklik Tuletõrje- ja Päästeteenistus, mis on Siseministeeriumi haldusala asutus. Riiklikule Tuletõrje- ja Päästeteenistusele allub 58 teenistust- 51 linna ja linnaosa tuletõrje- ja päästeteenistust, 3 Tuletõrje- ja Päästeteenistust strateegiliste asutuste kaitseks, spetsiaalne Tuletõrje- ja Päästeteenistus, Tuletõrjujate Treeningkool, Tule Uurimiskeskus ja Hädaabikeskus.  Keskadministratsiooni funktsioonideks on üldjuhtimine, seadusloome, elanikkonnakaitse, häirekeskuse töös hoidmine, välissuhted, varustuse hanked, järelevalve. 10 maakonnas on tsentraliseeritud päästeteenistused.

Tuletõrje ja päästeosakond on iseseisev struktuuriüksus Siseministeeriumi juures ning on määratud:

  • määrama riikliku poliitikat tule ja tsisviilkaitse valdkonnas
  • panna paika allüksuste strateegia
  • tule ja tsiviilkaitse alase seadusandluse väljatöötamine ja järelevalve
  • kaasamine hädaolukordade ennetamisse ja juhtimisse
  • riikliku tuleohutusjärelevalve kontroll
  • riigiasutuste konsulteerimine tsiviilkaitse valdkonnas
  • anda nõu tule ja tsiviilkaitse valdkonnas
  • koguda tule ja päästestatistikat
  •  koordineerida tule ja tsiviilkaitsealast väljaõpet
  • edendada MTÜ-de ja vabatahtlike organisatsioonide tegevust  tulekahjude ennetamises

Päästja elukutset on võimalik omandada Tuletõrjekoolis 4-nädalastel kursustel. Päästeametniku kõrghariduse saab omandada Vilniuse Tehnikaülikoolis 4 aastaga.

Sotsiaalsed garantiid

- Keskaparaadi pensioniiga on 62,5 aastat. Puhkus alates 30 päevast.

- Päästeteenistuse pensioniiga on reameestel kuni 50 aastat, ohvitseridel 55 aastat ning alates majori auastmest 60 aastat.

Töötajate arv

-Keskaparaadis ehk Tuletõrje- ja Päästeametis töötab 154 inimest.

- Päästeteenistustes töötab 5000 elukutselist tuletõrjujat.

Koolitus

- Töökorraldus

Leedus  töötavad tuletõrjujad 4 vahetuses. Vahetuse pikkus on 24h.  Kooskõlas Leedu seadusandlusega ei tohi kuus olla rohkem kui 96h vahetusi.

 

Leedus on kahte tüüpi tuletõrjeteenistusi: Riiklik Tuletõje- ja Päästeteenistus ning Kohalik ehk munitsipaaltuletõrjeteenistus. riiklikus peab vahetuses olema väheamlt 2 tuyletõrjujat ja minutsipaaltuletõrjeteenistuses vähemlt 1 tuletõrjuja.

 

Peale vahetust (24 h) on tuletõrjujatel 3 vaba päeva (72 h). Valvevahetus koosneb vahetuse vanemast, meeskonnavanemast, tuletõrjujast, dispetšerist ja arstist.

 

Tuletõrjeteenistuste ülemustel on õigus teha asendusi nagu ka muudatusi töögraafikus ja ajagraafikus. Operatiivkorrapidajaid ja tuletõrjujaid võib asendada nendega, kes on koolitatud eelnevalt ja omavad vastavat töökogemust (näiteks tuletõrjuja võib asendada meeskonnavanemat peale koolitust ja 2-aastast töökogemust). Asendusi reguleerib Päästeteenistuse juhi poolne korraldus. Pakiliste juhtumite korral kutsub juht välja täiendava personali (juhul kui mõnda neist vajatakse) vabatahtlikkuse alusel (peale vähemalt 24h puhkust), suurõnnetuste korral – andes välja korralduse.