Päästeala organisatsioon ja juhtimine
Esileht > 2. Päästeala Läänemereriikides > Töökorraldusest teistes riikides > Ühendkuningriik

Ühendkuningriik

 

Ühendkuningriigis on tegemist professionaalsete ja vabatahtlike tuletõrjujate kombineeritud süsteemiga. Mõlema rühma puhul rakendatakse erinevat vahetuste süsteemi.

 

Vabatahtlikud tuletõrjujad saavad kompensatsiooni selle eest, et on valmis vajadusel õnnetustele reageerima ning lisatasu selle eest, kui osalevad reaalsetes operatsioonides. Neil on ka teine töökoht ning vajadusel kutsutakse nad välja oma komandosse peileri teel. Kõik professionaalsed tuletõrjujad töötavad vahetuste süsteemis, kuid vahetuste ajastus võib olla erinev olenevalt riski raskusastmele, millele nad reageerivad.

 

Ühe vahetuse pikkus on enamuse professionaalsete tuletõrjujate puhul kaks 12h tööpäeva, millele järgneb kaks 15h ööd. Seejärel aga on neil 4 vaba päeva.

 

Tuletõrjujate minimaalne arv vahetuses oleneb sellest, millises riskipiirkonnas komando paikneb ning mitu tuletõrjeautot seal on. Üldjuhul on 7 tuletõrjujat  komando kohta, kus on 1 tuletõrjeauto ja kuni 15 tuletõrjujat komando kohta, kus on 2 tuletõrjeautot ning redelauto.

 

Tavaliselt algab 2 x 12h vahetus kell 09.00 ning lõpeb 18.00, millele järgneb 2 x 15h öövahetust, algusega kell 18.00 ning lõpuga kell 09.00. Seejärel on 4 vaba päeva.

 

Vahetuse liikmete arv oleneb sellest, millises riskipiirkonnas komando paikneb ning mitu tuletõrjeautot seal komandos on. Meeskonnas peab olema vähemalt 4 tuletõrjujat, 1 tuletõrjeauto ning veel vähemalt 2 tuletõrjujat erimasina tarvis.

 

Vabatahtlike tuletõrjujatega kontakteerutakse peileri teel ning professionaalsed tuletõrjujad alluvad tagasikutsumisele ning see eeldab telefonikontakti. Ühendkuningriigis on piisavalt tuletõrjujaid, kes on valves ja tegelevad esmase reageerimisega mistahes õnnetuste korral ja ainus juhtum, kui vajatakse lisapersonali on siis, kui õnnetuse likvideerimine on liialt pikale veninud. Ühendkuningriigis on olemas ka leping kõikide tuletõrjeteenistuste vahel, mis kohustab abistama üksteist suurõnnetuste korral.