Avaleht > Esineja 10 käsku

Esineja 10 käsku


1. Tunne ruumi. Tutvu kohaga, kus esined. Võimaluse korral saabu varem ning jaluta läbi ruumi. Mine kõnepulti ning räägi mikrofoni. Jaluta pinkiderivi ees. Tõuse omale määratud istekohalt ning harjuta sealt kõnepulti minemist.

2. Tunne publikut. Kui võimalik, siis tervita mõnda kuulajat isiklikult enne ürituse algust ja vestle temaga. On tunduvalt lihtsam esineda tuttavatele kui võhivõõrastele.

3. Tunne materjali. Kui oled teemas ebakompetentne, siis suurendab see su ebakindlust oluliselt. Harjuta oma kõnet või ettekannet kuni suudad seda kergelt esitada.

4. Õpi lõõgastuma. Pingeid saab maandada mitmete harjutustega. Istu mugavalt sirge seljaga. Hinga aeglaselt sisse. Hoia hinge 4-5 sekundit kinni, seejärel hinga aeglaselt välja. Lõdvestamaks oma näolihaseid tee suu ning silmad laialt lahti ning seejärel tugevasti kinni.

5. Kujuta end ette esinemas - jalutamas kindlalt kõneposti publiku aplausi saatel. Kujuta end ette rääkimas kõlava ning selge häälega. Kui kujutad end ette edukana, siis oled edukas.

6. Arvesta, et inimesed soovivad, et su ettekanne õnnestuksid. Igasugune publik soovib, et esineja oleks huvitav, stimuleeriv, informatiivne ning vaimukas. Nad soovivad, et õnnestuksid, mitte, et läbi kukusid.

7. Ära vabanda, et oled närvis. Enamuse ajast ei paista see niikuinii välja. Kui sa närvilisusest ei räägi, siis ei märka keegi midagi. Kui mainid oma närvilisust või vabandad ette oma närvilisuse pärast, siis juhid sellele vaid asjatult tähelepanu. Kui selle maha vaikid, siis publik ei pruugi seda üldse märgata.

8. Keskendu oma sõnumile, mitte selle esitamisele. Su ärevus jätab su maha kui suunad oma tähelepanu sellelt eemale ja keskendud sõnumile ning publikule, mitte aga iseendale.

9. Pööra närvilisus positiivseks energiaks - seesama energia, mis põhjustab rambipalaviku võib osutuda ka väärtuslikuks aktivaks. Muuda see vitaalsuseks ning entusiasmiks.

10. Omanda kogemusi. Vilumus põhjustab eneseusalduse, mis on eduka kõne võtmefaktoriks. Iga algaja tunneb ärevust, mis väheneb kõne-kõnelt.Kasutatud http://www.vironia.ee/materjalid/pluikmel_esin.htm materjali.

 
Avalik esinemine