Laua katmine

Selvelauana planeeritud lõunalaud olgu nii suur, et kõik nõud ja toidud ning joogid sellele ära mahuksid. Loomulikult võib kasutada ka mitut lauda, iga käik eraldi lauale serveerida või siis näiteks kas pearoad, magusroad, puuviljad, juustu ja kohvi või tee koos lisanditega eraldi  lauale planeerida.

Pealaud ja abilauad, millelt serveeritakse roogi, võivad asetseda seinte ääres või neist eemal. Viimasel juhul jäetakse laua ja seina vahele 1 - 1,5 meetrit käiguruumi. Lauad võib paigutada ka ruumi keskele.

Lauad võivad olla mistahes kujuga, ühel või mitmel tasapinnal. Ümmargusi ja ovaalseid laudu ei ole otstarbekas seinte äärde asetada.  Laudade laius on 1,2 - 1,5 meetrit, seina ääres kasutatavad lauad võivad olla kitsamad. Laudade kõrgus on 0,85 - 1,1 meetrit.

Lauad kaetakse peaaegu maani ulatuva linaga või kasutatakse seelikut. Kaunistamiseks sobivad suuremad lilleseaded, küünlad, lipud, paelad, rosetid jne.

Söömiseks paigaldatakse kas pealauaga samasse ruumi või kõrvalruumidesse suuremad või väiksemad lauad. Pealaua ja teiste laudade vahel on vähemalt 1,5 m, söögilaudade vahel 1 m käiguruumi. Igale sööjale arvestatakse 60-70 cm lauapikkust.

Söögilauad kaetakse linaga, neile võib asetada lilli, küünlaid ja teisi kaunistusi. Samuti võib söögilauale asetada salvrätikud, leivataldrikud, leiva ja saia, või, maitseained ja hambaorgid.

Salvrätid võib asetada kas pealauale söögilaudadele.

Suurema arvu külaliste puhul asetatakse nõud ja toidud söömise hõlbustamiseks sektoritesse.

Lauanõud ja söögiriistad asetatakse lauale vastavalt menüüle ja roogade pakkumise järjekorrale. Iga käigu söömiseks vajalikud nõud ja söögiriistad asetatakse vastavate roogade juurde.

Kuumade roogade söömiseks mõeldud taldrikud peavad olema ette soojendatud või asetatud taldrikusoojendajatesse. Roakäikude juurde mõeldud joogid koos vastavate klaasidega asetatakse kas nende juurde või eraldi jookide lauale. Neid võib serveerida teenindaja ka söögilauas. Karastavad joogid ja vee võib asetada pealauale, eraldi selleks kaetud lauale, aga ka söögilaudadele. Neid võib teenindaja  söögilauas serveerida.

Roogade ja jookide lauale asetamisel tuleb silmas pidada, et:
  • eelroad on enne pearoogi
  • külmad eelroad on enne sooje eelroogi
  • salatid on enne lihast  ja kalast eelroogi
  • kalasuupisted on enne lihasuupisteid
  • soojad kalaroad on enne sooje liharoogi
  • pearoogade pakkumisel on põhitoiduaine (liha, kala) enne kastmeid ja lisandeid
  • köögiviljalisandid on enne riisi- ja pastalisandeid
  • järelroogade pakkumisel on järelroog enne selle juurde pakutavaid kastmeid või muid lisandeid
  • road on tavaliselt enne leiba  ja  saia
  • joogid lõpetavad  väljapaneku
Samalaadsest toorainest eelroogade lauale asetamisel  peaks alustama vähem töödeldud suupistetest ja  lõpetama enim töödeldud suupistetega.

Samalaadsest toorainest pearoogade puhul alustatatkse väljapanekut vees ja aurus keedetud roogadega, järgnevad hautatud (kastmes) road ja neile praetud (grillitud, röstitud, küpsetatud) road.

Köögiviljalisandite lauale asetamisel alustatakse vees või aurus keedetud köögiviljalisanditega, järgnevad pudrud ja püreed, praetud (röstitud, grillitud, küpsetatud) ja vormis valmistatud lisandid.

Külmad eelroad- salatid ja suupisted  võib lauale asetada nii vaagnatel ja kaussides kui ka portsjonitena. Vaagnatele ja kaussidesse asetatakse sobivad tõstmisvahendid.

Külmade eelroogade söömiseks asetatakse igale sööjale eelroataldrik, eelroanuga ja -kahvel. Salatite söömiseks võidakse asetada vaid kahvel.

Soojad eel- ja vaheroad serveeritakse tavaliselt samas nõus, milles need valmistati. Portsjonnõud asetatakse eelroataldrikule, millel on salvrätt ja varustatakse teelusika, kokoti- või eelroakahvliga. Juhul, kui soojad eel- või vaheroad serveeritakse vaagnatelt, on nende söömiseks iga sööja jaoks tarvis soojendatud eelroataldrikut (keskmine taldrik) ja sobivaid nuge ning kahvleid (eelroakahvel ja -nuga).

Supp serveeritakse supikausis või tirinas, tõstmisvahendiks supikulp. Igale sööjale asetatakse supitaldrik alustaldrikuga  ja supilusikas. Kui supi juurde serveeritakse lisandeid, on tarvis igale sööjale ka leivataldrikut (väike taldrik).

Suppe võib serveerida puljongitassides. Need asetatakse alustaldrikule. Söömiseks kasutatakse järelroalusikat. Supi kõrvale pakutavate lisandite söömiseks asetatakse igale sööjale leivataldrik, vajadusel söögiriistad. Lisandid serveeritakse vaagnatel või kaussides, varustatakse tõstmisvahenditega.

Suppe serveeritakse rootsi laual harva.

Pearoa serveerimiseks on mitmeid võimalusi. Rootsi lauale sobib see metall- fajanss- või portselanvaagnatel. Suuretükilised praed peaksid olema lahti lõigatud, lisandid juures. Tõstmisvahendiks kasutatakse erilisi tange või ka pearoakahvlit ja  supilusikat. Kastmed serveeritakse kastmekannudes või -kaussides, mille all alustaldrik. Kastmetele on tõstmisvahendiks kastmekulp või järelroalusikas. Pearoa lisandid võib serveerida ka eraldi vaagnatel või kaussides, mille all alustaldrik, koos sobivate tõstmisvahenditega.
Kastmes hautatud road serveeritakse sügavas ovaalses või ümmarguses metall-, fajanss- või portselannõus, mille all alustaldrik, tõstmisvahendiks kulp või suur lusikas. Lisandid asetatakse sel juhul lauale eraldi kaussides, mille all alustaldrik, või vaagnatel, koos sobivate tõstmisvahenditega.
Igale sööjale pannakse pearoa söömiseks eelsoojendatud pearoataldrik, pearoanuga ja -kahvel.
Vormiroad serveeritakse küpsetusnõudes, mis asetatakse kuumakindlatele alustele ja varustatakse tõstmisvahenditega.

Järelroogade serveerimiseks on erinevaid võimalusi. Rootsi laual sobib enamikku järelroogi (välja arvatud vormiroogi ja vahustatud vormiroogi ehk sufleesid ) serveerida klaas- või kristallkausikestes, mis asetatakse alustaldrikule ja varustatakse tõstmisvahendiga. Kooke, torte, kreeme, parfeesid, tarretisi, jäätisetorte võib serveerida jalaga koogialustelt, tõstmisvahendiks tordilabidas või suur lusikas. Järelroogi võib serveerida ka taldrikutel (isegi pearoataldrikul).

Igale sööjale asetatakse  järelroataldrik või kausike, vastavalt vajadusele järelroakahvel, -lusikas (mõne lroa puhul ka mõlemad) või järelroanuga ja- kahvel.
Vormitoidud ja sufleed serveeritakse valmistamisnõus, lisandid nende juurde kannudes või kaussides. Tõstmisvahenditeks on lusikad, söömiseks soojendatud taldrikud või kausikesed, järelroalusikad ja/või -kahvlid.

Puuvilju serveeritakse klaas- või kristallvaagnatel, kaussides, keraamilistel, punutud või puust alustel. Tihti kasutatakse ka mitmekorruselisi vaagnaid- menaa¸e.  Puuviljad asetatakse alustele kas tervelt või tükeldatult. Igale sööjale asetatakse taldrik (sobib kas eelroataldrik või leivataldrik), järelroanuga ja -kahvel.

Juustu serveerimiseks on efektseim puust või marmorist vaagen või laud, millel juust saaks ka lõigata. Sobivad aga ka fajansist, portselanist või klaasist vaagnad ja menaa¸id. Suuremate juustutükkide sisse surutakse juustunööbid ja  juurde asetatakse juustunuga. Lisandeid võib serveerida samal alusel või eraldi nõudel, juures vajalikud tõstmisvahendid.
Juustu söömiseks asetatakse igale sööjale taldrik (eelroataldrik või järelroataldrik), olenevalt lisanditest suupistetikud või järelroanuga ja -kahvel.

Pagaritooted serveeritakse leivakandikul või punutud korvides. Leiva- ja saiaviilud asetatakse salvrätiku vahele, tõstmisvahendit nende juurde ei panda.

Või serveeritakse tavaliselt eraldi taldrikul, mis varustatakse võinoa või   -labidaga. Või võib asetada alusele kuubikutena, võilabidaga voolitud tükikestena, võikaabitsa või - kulbiga tõmmatud, aga ka erinevate voolitud või lõigatud kujunditena.

Maitseained serveeritakse eraldi alustel, millele koondatakse kõik maitseainepudelid ja -topsid. Salatikastmed ja ket¨upid võib lauale asetada originaalnõudes. Maitseainete juurde paigutatakse ka hambaorgitopsid. Kindla roa juurde sobivad maitseained võivad olla asetatud ka nende roogade vahetusse lähedusse.

Pagaritooted, ka või, samuti  maitseained ja hambaorgid võib rootsi laua puhul asetada  ka söögilaudadele.

Kohvi ja tee pannakse lauale kannudes alustaldrikutele või kuumakindlatele alustele ja kaetakse kannusoojendajaga. Joogid võib lauale asetada ka termoskannudes või portselankannudes, mille all põletid.

Kohvikoor serveeritakse koorekannus, mis asetatakse alustaldrikule, suhkur pannakse lauale suhkrutoosis (toos asetatakse lauale kaaneta), tõstmisvahendiks tükisuhkru pakkumise puhul suhkrutangid, kristallsuhkru puhul suhkrulusikas. Muud lisandid kohvi või tee juurde serveeritakse kaussides või vaagnatel, vajadusel koos tõstmisvahenditega.
Igale lõunastajale asetatakse kohvi- või teetass koos alustassi ja vastava lusikaga ning lisandite söömiseks vajalikud nõud ja söögiriistad.

Karastusjoogid  ja vesi asetatakse lauale pudelite või kannudega. Kannude alla asetatakse alustaldrikud. Igale külalisele peavad olema vastavad joogiklaasid.

 

 
Selvelauad