Avaleht > Millest suhtlemine koosneb?

Millest suhtlemine koosneb?


Oma hoiakute, suhtumist ja tunnete väljendamiseks kasutab inimene erinevad suhtlemiskomponente. Suhtlemine moodustab 70% inimese ärkvelolekust.


Allikas: Bolton, Robet, Igapäevaoskused lk. 49-50


Kuidas sõnadeta suhtlemisest aru saada?


Inimesed pööravad suhtlemisel erilist tähelepanu näoilmele. Proovi arvata ära inimeste emotsioonid järgmistel piltidel:


Liigutused

Kineesika ehk kehaline suhtlemine on õpitud. Zeste antakse edasi põlvkonnalt põlvkonnale. Lapsed õpivad kõndima vanemate järgi, tüdruk ema kombel naerdes käega suud katma jne. Mõned liigutused on universaalsed, kuid mõned on seotud kultuurilise või geograafilise piirkonnaga. Kui meil vaatate ülemusele otse silma, on see märk siirusest. Puertoriikolane peaks seda aga ülbitsejaks, sest te ei austa endast kõrgemal seisvat inimest. Ka ärritust väljendame me igaüks erinevalt kes vehib kätega, kes väristab õlgu, kes kortsutab kulmu, mõni seisab nagu pulk jne.

Liigutused on ka sõnumi illustreerijad. Näiteks: „Palun mulle see lihatükk“ ja näitate näpuga sinnapoole, kus liha asub.


Näoilme

Nägu on inimese väljendusrikkaim kehaosa. Kergitatud kulmud, naeratus, kipras laup, ripakil lõug, õhetav nahk kõik on teabe levitajad.Zestid

Paljud inimesed räägivad kätega. Isegi üksi olles ja telefoniga rääkides vehivad nad kätega. Kimbatuses kratsib pead, kahtlustades puudutab käega nina, vihaselt või nördinuna hõõrub kukalt, kurvastuses hõõrub käsi, selja taha põimitud käed räägivad eneseohjeldamisest jne. Käte ristamine rinnal on kaitsepositsioon.


Jalad

Kui istute jalad veidi harkis, kiirgab teist avameelsust. Kui istute toolis kaksiratsi, väljendate oma üleolekut. Jalg üle põlve- tüdinenud, vihane või frustreerunud. Sageli on jalad ja jalalabad pööratud inimese poole, kellest olete huvitatud.
Kühmus olek võib olla märk kurnatusest, alaväärsustundest, tujutusest jne. Ka pikemad inimesed kipuvad vahel end kühmu tõmbama, et mitte lühematega kõneldes teiste kohal kõrguda.

Ettepoole kummardumine tähendab huvi ja avalust, tahapoole tõmbamine huvipuudust või kaitsereaktsiooni.

Kiire hingamine hirm, ärevus, erutus, suur rõõm.

Hinge kinnihoidmine ja aeg-ajalt õhu ahmimine märk ärevusest ja pinge kuhjumisest.

Pinnapealne hingamine mõtlemine on tunnetest ära lõigatud.

Sügavad hingetõmbed seostub tunnete ja tegevusega

Submenu

 
Suhtlusõpetus