Avaleht > Miks inimesed käituvad erinevalt > Õpi ennast tundma

Õpi ennast tundma


Kui järjekindel te olete oma elu, mõtete ja tegude vaagimisel? Me oleme harjumuste orjad. Võime pelgast harjumusest jätkata mõnd tegevust, kuigi selleks enam põhjust ei ole, mõelda mõtteid, mille ekslikkus on ammu tõestatud või pole nad enam vajalikud. Ainus võimalus enda vastu ausaks jääda on harjumuslademetest läbi murda ja elada värske enesetunnetusega, mis nende all peidus on.

Enesetunnetus on  oma soovidest endale aru andmist, võimet sõnastada oma tulevikunägemusi, oma valikuvõimaluste ja eelistuste tundmist, samuti teadmist sellest, mida te siiralt toetate ja mida hukka mõistate. Selle aja arvelt, mis tavaliselt kulub teiste inimeste ja ümbritseva maailma tundmaõppimisele, võtke natuke aega ainsa inimese tundmaõppimiseks, kellega te alatiseks kokku jääte – iseenda tarbeks. Suhe iseendaga on kõige olulisem inimsuhe teie elus. Ainult läbi hea enesetunnetuse ja enese armastamise suudate endast teistele parimat pakkuda.

Enese üle mõtisklemine ei ole kitsasuunaline, suletud, enesest mõistetav tegevus, nagu ehk arvata võiks. Kaugel sellest – harjutus pakub hoopis suletusest väljamurdmist. Mida paremini te ennast tunnete, seda rohkem suudate end usaldada, armastada ja teenida nii iseenda kui ka nende inimeste ja ettevõtmiste parimaid eesmärke, millel on teie silmis väärtust.


Enesetunnetuseni jõuate sammhaaval:

  1. Millise sihi olete oma elule andnud?
  2. Millele te sügavalt kaasa elate?
  3. Mille poolt ja mille vastu te olete?
  4. Millesse te siiralt usute?
  5. Mis teie kohta kindlasti paika peab?
  6. Mille vastu ja miks te võitlete?
  7. Mis teid kergesti endast välja viib?
  8. Mida te igatsete?

Kui keegi ei saa minna tagasi ja teistmoodi alustada, võib igaüks alustada just praegu ja teistmoodi lõpetada (Anon).


Kasutatud kirjandus:
Caterina Rando „Mõtte jõud õnne ja heaolu teenistuses“.


 
Suhtlusõpetus