Puuviljalaua katmine

Laud olgu nii suur, et puuviljad, suupisted, joogid ja nõud sellele ära mahuksid. Laud võib olla mistahes kujuga ja selle võib paigutada nii ruumi kui ka paviljoni, aeda või terrassile. Laua kõrgus on 0,85 - 1,1 meetrit.

Laud tuleb paigutada nii, et sellele oleks igast küljest vaba juurdepääs.

Laud kaetakse peaaegu maani ulatuva linaga või kasutatakse seelikut. Lina võib olla valge või värviline.

Söögilaudu puuviljalaua juurde tavaliselt ei kasutata. Võivad olla mõned üksikud toolid eakatele või puudega inimestele või mõned istumisnurgad.

Lauakaunistused valitakse tagasihoidlikud, sest puuviljad on väga värvikad ja atraktiivsed ning suuremõõtmeliste ja kõrgete kaunistuste kasutamine võib nende mõju kahandada. Sageli kaunistataksegi puuviljalaud vaid puuviljadega, jättes lilled ja muud traditsioonilised kaunistused kõrvale. Puuviljadest saab koostada väga kauneid ja vajadusel suursuguseid kaunistusi. Puuviljadest lőigatud vői voolitud figuuride kasutamisel lauakaunistusena tuleb arvestada, et  need vőivad kuivada, närtsida, tumeneda. Selle  vältimiseks vőib figuure piserdada sidrunimahlaga (tumenemise vältimiseks) vői määrida őliga (kuivamise vältimiseks, läike andmiseks).

Nõud, suupisted ja joogid asetatakse puuviljalauale sellises järjekorras, et neid oleks külalistel võimalikult mugav võtta. Need püütakse asetada võtmise järjekorras.

Laua alguskohta tähistavad tavaliselt taldrikud, sest need peab külaline saama võtta enne suupistete valimist. Kui suupisted taldrikul, peaks saama valada jooki ja kätte võtta klaasi. Sellist külalise tegutsemisjärjekorda arvestades asetataksegi lauale nõud, suupisted, joogid ja klaasid.
Kõiki nõusid, roogi ja jooke ei panda suurema arvu külaliste puhul mitte ühte kohta, vaid kujundatakse lauale 2 , 4 või enamgi alguskohta. See võimaldab saada laualt soovitu kätte mugavamini ja kiiremini, väldib järjekordi nii laua ääres kui ka laua juurde pääsemiseks.

Laua katmist alustatakse klaaside paigutamisest. Need asetatakse lauale gruppidena, moodustades laua kujuga sobivaid kujundeid.

Puuviljade, marjade ja suupistete söömiseks asetatakse lauale virna laotud  leiva- või eelroataldrikud, nende kõrvale puuviljanoad, - kahvlid, järelroalusikad või teelusikad.
Puuviljalaual eelistatakse paberist salvrätte, kuid need võivad olla ka riidest. Salvrätikud paigutatakse volditult lauale või salvrätihoidjatesse ja asetatakse taldrikute lähedusse.
Joogikannud ja -pudelid paigutatakse lauale samuti korrapäraste gruppidena klaaside lähedusse.
Laual peaksid olema ka klaasihoidjad. Need pannakse kas suupistetaldrikute serva külge või lauale taldrikute kõrvale (korvi või kaussi).

Puuviljade ja marjade serveerimiseks on erinevaid võimalusi. Lähtuma peab eelkõige sellest, et külalistel oleks pakutavat võimalikult mugav süüa. Puuviljad ja marjad võib serveerida puuviljavaasides, - vaagnatel, - kaussides, - korvides, ka peegelklaasist alustel.

Puuvilju ja marju võib serveerida portsjonitena taldrikutel, kausikestes, pokaalides  (kausikeste ja pokaalide puhul on vajalik alustaldrik). Mugavust silmas pidades on see serveerimismoodus kahtlemata eelistatum ja nii saab kasutada ka neid puuvilju ja marju, mida muidu on üsna tülikas süüa. Portsjonite koostamiseks valitakse maitselt ja värvilt sobivad puuviljad ja marjad, pestakse ja vajadusel tükeldatakse ning kujundatakse kaunid assortiid. Söömiseks asetatakse igale külalisele puuviljakahvel või teelusikas.

Väikeste puuviljatükkide söömiseks võib kasutada ka suupistetikke.

 

 
Selvelauad