Fur¨ettlaua katmine

Laua suurus sõltub külaliste arvust. Laudade üldpikkust tuleb arvestada vähemalt 1 meeter 10 külalise kohta.

Laua kuju võib olla nelinurkne, ümmargune, ovaalne või muukujuline. Traditsiooniline fur¨ettlaud on ovaalse kujuga. Laud võib olla ühe-, kahe- või kolmeastmeline. Astme laius võiks olla vähemalt 40-50 cm. Mitme laua katmise korral jäetakse laudade vahele 1 - 1,5 meetrit käiguruumi, samasugune vahe jäetakse ka seina ja laua vahele.  

Laua laius olgu 1,2 - 1,5 meetrit ja kõrgus 0,85 - 1,1 meetrit. Eriliste, just selleks otstarbeks mõeldud laudade puudumisel võib kasutada ka tavalisi söögilaudu. 

Laud kaetakse linaga, mis ulatub peaaegu põrandani. Väike vahe põrandaga tuleb jätta selleks, et külaliste kingaviks linale ei satuks või linaserv kinganina alla ei jääks ja lina laualt maha ei tõmbaks. Konkreetse laua jaoks mõeldud valmis lina puudumisel võib kasutada  üht või mitut laua pinda katvat lina ja  seelikut. Seeliku kaunistamiseks võib kasutada linaga sobivaid paelu, vanikuid, rosette, pärleid, lilli, oksi, kangaid.

 Fur¨ettlaua kaunistamiseks on mitmesuguseid võimalusi. Eelkõige sõltub lauakaunistuse valik sündmusest,  mille puhul vastuvõtt korraldatakse. Alati võib laua kaunistamiseks kasutada lilli, seejuures ka kõrgeid lilleseadeid. Veel saab kasutada küünlaid, paelu, rosette. Paljudel juhtudel kasutatakse temaatilisi kaunistusi. Tavaliselt kujundatakse lipulaud  eraldi. Lilled, küünlajalad ja muud kõrgemad kaunistused asetatakse tavaliselt laua keskele.

Peale põhilaua asetatakse ruumi seinte äärde mõned väikesed lauad ja kaetakse need samuti linadega. Need  lauad võib kaunistada või mitte ja neid saab kasutada abilaudadena nõude  ajutiseks asetamiseks või kasutatud nõude paigutamiseks.

Fur¨ettlaua katmisel  püütakse lähtuda külalistele maksimaalse mugavuse loomisest. Arvestatakse, et inimesel on vaid kaks kätt taldriku, söögiriista, klaasi ja salvrätiku hoidmiseks, roogade ja jookide valimiseks ning söömiseks. Nõud, suupisted ja joogid asetatakse sellises järjekorras, et neid oleks võimalikult mugav võtta. Kõiki nõusid, roogi ja jooke ei panda suurema arvu külaliste puhul mitte ühte kohta, vaid kujundatakse lauale 2, 4 või enamgi alguskohta. See võimaldab saada laualt soovitu kätte mugavamini ja kiiremini, väldib järjekordi nii laua ääres kui ka laua juurde pääsemiseks.

Skeemidel punktiiriga eraldatud lauaosad kaetakse analoogiliselt, arvestades külaliste liikumise suunda.

Üldiselt lähtutakse toidunõude, söögiriistade ja muude vajalike esemete, samuti suupistete ja jookide lauale asetamisel külalise mugavusest, see tähendab need püütakse asetada võtmise järjekorras.

Laua alguskohta tähistavad tavaliselt taldrikud, sest need peab külaline saama võtta enne suupistete valimist. Kui suupisted taldrikul, peaks saama valada jooki ja kätte võtta klaasi. Sellist külalise tegutsemisjärjekorda arvestades asetataksegi lauale nõud, suupisted, joogid ja klaasid.
Suuremate fur¨ettlaudade katmisele asudes on otstarbekas eelnevalt koostada laua skeem. Sellele kantakse nõude, söögiriistade, salvrättide, suupistevaagnate, klaaside ja jookide paigutamise kohad. Selline skeem võimaldab laua katmisel hoida kokku aega ja vältida vigu.

Laua (laudade) katmist alustatakse klaaside paigutamisest. Need võib asetada laua servaga 45° nurga all, laineliselt või mitmekujuliste gruppidena. Klaasid võib asetada lauapinnale või kandikutele. Karastusjookide pudelid asetatakse klaasigruppide juurde,  sildiga laua ääre poole. Mahlad, veed ja muud alkoholivabad joogid pannakse lauale kannudes, mille all alustaldrikud. Jookidest ja klaasidest võib kujundada ka eraldi jookidelaua (lauad). Järgnevalt asetatakse lauale suupistetaldrikud. Taldrikuid peab laual olema nii palju, et iga sööja saaks iga käigu (külmad suupisted, soojad suupisted, koogid, puuvili jne) jaoks võtta uue taldriku.

Taldrikute järel asetatakse lauale söögiriistad, milleks on menüüst lähtuvalt suupistekahvlid, erilised fur¨ettkahvlid, teelusikad, puuviljanoad. Kahvlid asetatakse taldrikutest paremale, vastavalt taldrikute arvule ja puuviljanoad taldrikuvirnade taha. Söögiriistad võib laduda lauapinnale, panna need korvidesse või erilistesse topsidesse. Riidest või paberist salvrätid asetatakse taldrikutest vasakule või nende taha. Salvrätid võivad olla lauapinnal, korvis, pabersalvrätid ka salvrätihoidjates.
Klaasihoidjad pannakse tavaliselt suupistetaldrikute serva külge, võib panna ka lauale taldrikute kõrvale korvi või kaussi.

Ovaalsed ja nelinurksed vaagnad paigutatakse lauaserva suhtes 45° nurga all. Vaagnatele ja kaussidesse asetatakse kas tõstmisvahendid või pannakse nende kõrvale väikestesse topsidesse plastmass- või puutikud. Maitseained, tavaliselt sool ja pipar pannakse lauale toosides. Sooje suupisteid võib pakkuda kandkutelt )portsjonnõudes) või vaagnatelt. Tikud koos toosikestega saab asetada vaagna keskele.

Kuumi jooke võib pakkuda kas laualt või kandikult. Joogid võivad kandikul olla kannudes, mille juures on tassid, alustassid ja lusikad, või ka juba tassidesse valatult. Kuumade jookide juurde pakutavad kondiitritooted, kompvekid, pähklid või mandlid asetatakse põhilauale või pakutakse samuti kandikutelt. Mõnikord toimuvad vastuvõtud a´la fourchette ilma laudadeta. Sellisel juhul toimub teenindamine ainult kandikutelt.
 

 
Selvelauad