2.4. Kokkusaamise üle järelevalve teostamineVangS § 27 lg 2 kohaselt võimaldatakse lühiajalisi kokkusaamisi kinnipeetavaga vanglaametniku juuresolekul. Seadus ega ka justiitsministri 01.04.2003 määrusega nr 23 "Vangistuse ja eelvangistuse täideviimise üle järelevalve korraldamine" ei reguleeri, kuidas toimub lühiajalise kokkusaamise üle järelevalve teostamine. Järelevalve võib toimuda vahetu visuaalse jälgimise või ka monitori kaudu jälgimise teel, kusjuures seadus ei keela avalikult kuulata, millest kokkusaaja ja kinnipeetav räägivad (v.a kokkusaamised kaitsja, advokaadist esindaja, vaimuliku, notari ja konsulaartöötajaga). Seadus ega muud õigusaktid ei anna vanglale õigust salvestada kokkusaamist, v.a kriminaalmenetluses kohtu loal jälitustoimingu tegemise raames.
Vanglaametnikul on õigus lühiajaline kokkusaamine kohe katkestada, kui see võib ohustada vangla julgeolekut või sisekorda (VangS § 27 lg 3). VSKE § 37 lg 5 kohaselt on kinnipeetaval ja kokkusaajal on keelatud teineteisele üle anda asju. Kui vanglaametnik avastab, et kinnipeetav ja kokkusaaja püüavad üksteisele asju üle anda, siis on ta kohustatud kokkusaamise katkestama. VSKE § 37 lg 6 kohaselt peab kokkusaamise katkestamise korral rikkumise avastanud ametnik juhtunust viivitamata teatama kõrgeimale vanglas viibivale vanglaametnikule, kes otsustab kokkusaamise jätkamise või lõpetamise. Seega ei ole igasugune kokkusaamise korra rikkumine veel kokkusaamise lõpetamise aluseks, vaid vangla peab kaaluma kokkusaamise lõpetamise otsustamisel rikkumise olulisust ja võimalikku korduvust. Kokkusaamise katkestamine ja lõpetamine on otsustused toimingu sooritamise kohta, mitte haldusaktid. HMS § 108 kohaselt ei pea vangla selle kohta kirjalikku otsust koostama, kuid isiku nõudel peab vangla oma otsustust kirjalikult põhjendama.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. R.Sults ja S.Põllumäe 14.04.2008
|