Toitude serveerimine

Puljongid ja supid serveeritakse kas supikausis või tirinas (tõstmisvahendiks supikulp) või portsjonitena.

Puljongeid serveeritakse igale sööjale puljongitassist (alustaldrikul) või supitaldrikult. Serveerimistemperatuur 90 0C. Selgeid puljongeid serveeritakse alati koos lisanditega. Puljongi sees serveeritavad lisandid pannakse kas juba serveerimisnõusse või antakse lauale kaussides ja vaagnatel, juures tõstmisvahendid.

Köögiviljasuppe serveeritakse  vähemalt 75 °C juures supitaldrikult või puljongitassist, mis on asetatud alustaldrikule.

Püreeritud suppe serveeritakse 65--75 °C juures puljongitassides või supitaldrikutes. Soojal aastaajal võidakse püreeritud suppe serveerida jahutatult.

Piimasuppe serveeritakse 65--75 °C juures dessert- või supitaldrikust.

Külmad supid serveeritakse puljongitassides või supitaldrikutes. Külmi suppe serveeritakse temperatuuri 6–8 0C juures, võib lisada jääkuubikuid.

Suppide kõrvale pakutavad lisandid serveeritakse vaagnatelt, juures tõstmisvahendid.

Suppide söömiseks pannakse lauale vastavalt serveerimisnõule kas dessert- või supilusikas.

Kastmed serveeritakse kas roaportsjonis või erladi. Serveeritakse kastmekannudes või -kaussides, mille all on alustaldrik. Tõstmisvahendiks kastmekulp või järelroalusikas. Mõnedes restoranides kaetakse kastme söömiseks kastmelusikas.

Köögiviljaroad serveeritakse kohe peale valmistamist temperatuuril 65--75 °C. Iseseiva toiduna serveeritakse kas portsjonitena suurel või keskmisel (prae- või külmtoidutaldrikul). Lisandina serveerimisel võivad köögiviljad olla kas juba portsjonisse pandud, eraldi kaussides või vaagnatel, juures vastavad tõstmisvahendid (suur lusikas ja kahvel vm). Söömiseks kaetakse vastavalt taldriku mõõdule kas suur või keskmine nuga ja kahvel (prae- või külmtoidu nuga ja kahvel).

Putrusid serveeritakse temperatuuril 65--75 °C kaussides või marmiitides, juures tõstmisvahendid. Lisandid putrude juurde (või, keedised jne) serveeritakse kaussides, juures tõstmisvahendid (võilabidas, lusikas). Söömiseks pannakse kas keskmine taldrik (külmtoidutaldrik), desserttaldrik, või -kauss ja dessertlusikad.

Serveerimisel liha- või kalaroogade juurde võivad pudrud olla kas juba portsjonisse pandud, serveeritud kaussides või vaagnatel, juures vastavad tõstmisvahendid (suured lusikad).

Kohupiimakotlette ja -palle serveeritakse kohe peale valmistamist 65--75 °C juures või jahutatult 10--14 0C juures suupistena või järelroana. Serveeritakse vaagnatel, lisandid kaussides, juures tõstmisvahendid. Söömiseks keskmine taldrik ja keskmine nuga ning kahvel (järelroa puhul väike nuga ja kahvel).Kohupiimapudinguid serveeritakse tavaliselt sooja järelroana 65--75 °C juures, kas küpsetusvormis või sellest välja võetuna koos lisanditega. Lisandid on kaussides, juures tõstmisvahendid. Söömiseks desserttaldrik ja lusikas.

Munaroad serveeritakse vahetult peale valmimist 65--75 °C juures. Kooreta keedetud mune  serveeritakse vahetult peale keetmist suupistena koos lisanditega. Munahüübeid ja munaputru serveeritakse tavaliselt hommikusöögilauas suupistena koos lisanditega või lisandina suitsutatud või soolatud kalale. Härjasilmad serveeritakse tavaliselt hommikusöögilauas suupistena või lisandiks praetud liharoogade juurde. Omlette võib serveerida iseseisva roana. Munaroogade söömiseks sobib keskmine taldrik (külmtoidutaldrik) ja keskmine nuga ning kahvel (külmtoidu nuga ja -kahvel). Lisandina serveerimisel pannakse munaroog vaagnale või kaussi, juurde vastav tõstmisvahend, või siis portsjonisse peakomponendi juurde.

Enne serveerimist hoitakse juustusid 1- 1,5 tundi toatemperatuuril, et nende aroom oleks paremini hoomatav. Juustu serveerimiseks on parim puust või marmorist vaagen või laud, millel juustu saaks ka lõigata. Sobivad aga ka fajansist, portselanist või klaasist vaagnad ja menaažid. Suuremate juustutükkide sisse surutakse juustunööbid ja juurde asetatakse juustunuga. Lisandeid võib serveerida samal alusel või eraldi nõudel, juures vajalikud tõstmisvahendid. Juustu söömiseks asetatakse igale sööjale taldrik (keskmine või väike taldrik), olenevalt lisanditest suupistetikud või järelroanuga ja -kahvel või individuaalne juustunuga). Ühest või mitmest juustusordist võib koostada juustuvaagna või igale sööjale juustutaldriku, mis võidakse serveerida järelroana, vahepalana või ainsa käiguna õhtueineks. Juustude lisandiks serveeritakse puuvilju, köögivilju, salateid, küpsiseid, leivatooteid. Juustuvaagnal on iga juustu jaoks eraldi lõikevahend. Söömiseks keskmine taldrik ja väike nuga ning kahvel (või ainult juustunuga). Eelroana võib serveerida juustuvardaid, lisandiks külmad kastmed. Söömiseks keskmine taldrik ja väike nuga ning kahvel.

Kalatoite serveeritakse kas portsjonitena koos lisanditega või vaagnatel, marmiitides 65 °C juures. Viimasel juhul lisandid eraldi vaagnatel ja kaussides, juures tõstmisvahendid.

Praetud, röstitud, grillitud ja küpsetatud kalu serveeritakse sooja või külma suupistena või pearoana vastavalt kas 2--6 või 65 °C juures koos sobivate lisanditega. Suitsutatud kala serveeritakse külma või sooja eelroana või pearoana.

Kalasuupistete söömiseks kaetakse sööjale keskmine (külmtoidutaldrik) taldrik ja keskmine nuga ning kahvel (külmtoidu nuga-kahvel), pearoana söömisel suur taldrik ja kalanuga ning -kahvel või suur nuga ning kahvel. Kuumi kalasuupisteid võib serveerida ka kokillnõudes.

Lihatoite serveeritakse kas portsjonitena koos lisanditega või vaagnatel, hautatud liharoogi ka kaussides, marmiitides, 65 °C juures. Viimasel juhul lisandid vaagnatel ja kaussides, juures tõstmisvahendid. Suuri praade serveeritakse pearoana vaagnatel koos lisanditega 65 °C juures või külma suupistena 2--6 °C juures. Lihaterriine ja -timbaleid serveeritakse sooja või külma eel- või vaheroana vastavalt kas 65 °C või 2--6 °C juures koos sobivate lisanditega. Võidakse serveerida nii portsjonitena kui vaagnatel. Lihasuupistete söömiseks kaetakse lauale keskmine taldrik ja keskmine nuga ning kahvel, pearoana söömisel suur taldrik ja suur nuga ning kahvel.

Värskeid puuvilju ja marju ning salateid serveeritakse kas vaagnatel, kaussides või portsjonnõudes koos lisanditega temperatuuril 10-14 °C. Esimesel juhul söömiseks väike taldrik ja väike nuga ning kahvel või puuviljanuga. Portsjonnõudes serveerimisel kaetakse söömiseks teelusikas või dessertlusikas.

Kompotte, kisselle ja magusaid suppe serveeritakse koos lisanditega desserttaldrikus, magustoidukausis või -pokaalis temperatuuril 10--14 °C. Söömiseks vastavalt kas dessert- või teelusikas. Paksud kissellid valatakse kohe peale valmistamist serveerimisnõudesse või külma veega niisutatud ja suhkruga ülepuistatud vormi ning võetakse sealt välja vahetult enne serveerimist. Võidakse serveerida ka suurtes kaussides, juures kulbid või muud sobivad tõstmisvahendid. Söömiseks sel juhul desserttaldrikud või magustoidukausid ja dessert- või teelusikad.

Jäätised, parfeed ja sorbetid serveeritakse külmutatult, tavaliselt portsjonitena koos lisanditega magustoidukausis või -pokaalis, tõmmates jäätisekulbiga pallikesed. Ühes portsjonis võib koos serveerida erinevaid jäätiseid, parfeesid või sorbette. Portsjonnõu pannakse alustaldrikule, söömiseks kaetakse teelusikas.

Restoranides serveeritakse magustoite ka suurtelt taldrikutelt (praetaldrikutelt), söömisvahenditeks dessertlusikas ja -kahvel (või külmtoidukahvel), vahel ka külmtoidunuga, kui tegemist on kõva põhjaga koogiga, mille juures kaste.

Tikuvõileibade ja väikeste võileibade söömiseks kaetakse väike taldrik, söögiriistu ei kaeta. Rullvõileibade, kihiliste võileibade ja einevõileibade ning võileivatortide söömiseks kaetakse.

Salateid serveeritakse eelroana, kerge einena, lisandina pearoa kõrvale või järelroana 2--6 °C juures. Toorsalatid serveeritakse vahetult peale valmistamist. Salateid võidakse serveerida klaas- või portselankausis, keskmisel või suurel taldrikul, klaaspokaalis või vaagnal. Salati söömiseks kaetakse kas väike või keskmine taldrik ja keskmine nuga ning kahvel (külmtoidunuga ja -kahvel) või ainult keskmine kahvel. Sooje salateid serveeritakse 65--75 °C juures. Soojad salatid serveeritakse vahetult peale valmistamist. Pearoana serveeritud salat pannakse portsjonina suurele taldrikule (praetaldrikule), eel- või vaheroana serveeritav salat suurele või keskmisele taldrikule (külmtoidu- või praetaldrikule).

Külmi suupisteid serveeritakse eel- või vaheroana, kerge einena 2--6 °C juures. Serveeritakse kas portsjonitena suurel või keskmisel taldrikul (külmtoidutaldrikul) või siis vaagnatel. Söömiseks kaetakse vastavalt taldriku suurusele ka keskmine nuga ja kahvel või suur nuga ja kahvel. Vaagnate juures on vastavad tõstmisvahendid (suur lusikas ja kahvel vm). Lihasuupistetest või kalasuupistetest võidakse koostada liha- või kalavaagnaid.

Sooje suupisteid serveeritakse temperatuuril 65--75 °C. Sooje suupisteid võib serveerida analoogiliselt pearoogadega, kuid tunduvalt väiksemates kogustes ja väiksema arvu ning hulga lisanditega. Sooje suupisteid võib valmistada portsjonnõudes (näiteks portsjonpannidel, kokillides ja kokottides), milles need seejärel ka serveeritakse. Portsjonnõu asetatakse alustaldrikule. Söömiseks kaetakse kas teelusikas või järelroakahvel.

Pagaritooted serveeritakse leivakandikul või punutud korvides. Leiva- ja saiaviilud asetatakse salvrätiku vahele.

Või serveeritakse tavaliselt eraldi taldrikul, mis varustatakse võinoa või -labidaga. Või võib asetada alusele kuubikutena, võilabidaga voolitud tükikestena, võikaabitsa või -kulbiga tõmmatult, aga ka erinevate voolitud või lõigatud kujunditena.

Maitseained serveeritakse traditsiooniliselt eraldi alustel, millele koondatakse kõik maitseainepudelid ja -topsid. Võidakse aga ka serveerida pipart pipraveskist, soola soolaveskist. Salatikastmed ja ketšupid võib lauale asetada originaalnõudes. Maitseainete juurde paigutatakse ka hambaorgitopsid. Kindla roa juurde sobivad maitseained võivad olla asetatud ka nende roogade vahetusse lähedusse.

 

 
 

Toitlustuse alused