Judaism

Uskliku juudi kogu elu on allutatud usundilis-rituaalsetele ettekirjutustele ja keeldudele. Need puudutavad: toitu, rõivaid, päevare¸iimi, palveid, pühade pühitsemist, näitavad, millal mida võib teha ja mida mitte.

Rohkearvulised toidukeelud:

  • keeld süüa kaameli, kõrbe-hüpikhiire, jänese, sea, roomajate ja paljude lindude liha. Kaamelit oli keelatud tappa söömiseks tõenäoliselt sellepärast, et ta oli peamine tööjõud; siga sellepärast, et ta oli tüüpiline maaharijale kuuluv loom – aga juudid on ajalooliselt karjakasvatajad ja liikuv rahvus ning maaharijatega vaenujalal.
  • on keelatud kasutada toiduks verd. Verd vaadeldi kui keha hinge. Toiduks tapetud loomade liha pidi ja peab olema verest puhastatud. Sellega tegelevad spetsialistid-lõikajaid, kelle tegevus tagab ko¨er-liha, igasugune muu liha on tref, s.o roojane.
  • süüa võib härja-, lamba-, kitse-, hirve-, gaselli-, põdra-, kaljukitse-, antiloobi-, metslamba-, metskitse- ja kõikide nende lojuste liha, kelledel on sõrad, täielikult kaheks lõhestatud sõrad; kes lojustest mäletsevad mälu.
  • vees elavatest võib süüa kõiki, kelledel on uimed ja soomused; ühtki, kellel ei ole uimi ja soomuseid, ei või süüa.
  • lindudest ei või süüa kotkast, lambakotkast, musta raisakotkast, kaarnat kõigis liikides, harksabakulli, raudkulli kõigis liikides, jaanalindu, kägu, kajakat, haugast kõigis liikides, kakukest, kassikakku, öökulli, puguhane, raisakulli, kormorani, toonekurge, haigrut kõigis liikides, vainukägu ja nahkhiirt.
 

 
 

Toitlustuse alused