Hinduism

Hindude toitumiskultuuri aluseks on taimetoidud – riis, mais, läätsed ja kaunviljad, käkid madalasordilisest jahust, köögiviljad.

Piimatoodetest on levinud kohupiim, jogurt, millest viimast kasutatakse iseseisvalt või mitmesugustes marinaadides. Populaarsed on tanduri-tüüpi road. Tandur on ahi, milles spetsiaalseid roogi valmistatakse. Tanduris küpsetatakse rasvata taignast käkke – roti´sid, rasvataignast pikki mooniseemnetega ülepuistatud kolmnurki – naan´e. Selles ahjus valmistatakse ka jogurtis marineeritud kanapoegi. Taimetoitlastele küpsetatakse köögivilju ja maitseainetega kohupiima – paniiri. Veise ja teiste sarvloomade liha on keelatud süüa nii religioossetel põhjustel kui ka igivanade tavade kohaselt, samuti sealiha ei ole lubatud toiduks tarbida. Põhitoiduks on nii suvel kui talvel riis kanaga.

Paljud hindud on rangelt taimetoitlased. Nad ei söö ka sibulat ja küüslauku. Tomatitest ja peedist keelduvad nad punase värvuse tõttu, sest ka veri on punast värvi. Taimetoitlaste põhitoiduks on paprika, viigimarjad, kollased läätsed, keedetud riis. Levinud on ka riisijahust pannkoogid – dosud ja riisiklimbid – idlid. Armastatuim roog on hindudel kaun- ja köögiviljadest keedetud pilaff, millele lisatakse veidi taimeõli. Köögivilja-, kaunvilja-, kartuli-, lambaliha-, linnu- ja kalaroogi serveeritakse reeglina mitmesuguste maitseainetega. Tähtis osa hindude toidulaual on ka puuviljadel, kõrvitsalistel. Joogiks kasutatakse sidrunimahla ja vee jooki – nimbu pantš - , mangomahla. Lõuna ajal ei ole kombeks juua õlut, veini ja teisi alkohoolseid jooke. Tavaliselt pakutakse lõunasöögi järel vett, harvemini teed või kohvi.

 

 
 

Toitlustuse alused