Lühendamine
Võimalikke lühendeid on eesti keeles kolme liiki:
Algustähtlühend
-
väiketähtlühend a - aasta, kk - keskkool, s-meister - suurmeister, e-post,jne-)a nii edasi (tavalühendid);
-
suurtähtlühend E - esmaspäev, UU - usaldusühing, RMA -Rakvere Maksuamet, P-Jäämeri - Põhja-Jäämeri, VES- "Vene-eesti sõnaraamat" (asutused, riigid, ettevõtte tüübid; teosed, mõisted; nädalapäevad).
Katkendlühend
kr - kroon, tr - trükk, sept - september, õpil - õpilane, teadusk - teaduskond, postiaadr - postiaadress, saj-vah - sajandivahetus, Lad-Am - Ladina-Ameerika (lühendi moodustavad sõna algushäälikud l ., 2. või 3. silbi täishäälikuni).
NB! Ekslik on krooni lühendina igapäevastes siseriiklikes hinnakirjades kasutada lühendit EEK (estonian currency krone), mis tähistab Eesti välisvaluuta krooni. Kirjuta hinnapakkumistes krooni lühendiks kr!
Konsonantlühend
pms - peamiselt, rmtk - raamatukogu, tlk - tõlkija, mln - miljon, n-srs - nooremseersant (moodustatakse sõna (ilmekamatest) kaas-häälikutest).
Lühendi kasutamise reeglid
-
Kui sõnast on juba moodustatud lühend ning see on üldiselt kasutusel, pole õige moodustada ise uut.
-
Lühend peab lugemist lihtsustama, mitte seda tülikamaks muutma.
-
Suurtähtlühendis kirjavahemärke ei tarvitata: LAV - Lõuna- Aafrika Vabariik, KK - Keel ja Kirjandus, ÜMIP - ülemaailmne infoplahvatus. Erandiks on eesnimed: T-R. Viitso, H. R Paulus.
-
Väiketähtlühendi lõppu ei pea punkti panema, kuid see pole keelatud. Sõnaühendi puhul sisepunkti ei panda (õa - õppeaasta), kuid punkt tuleb panna, kui lühend on ilma punktita eksitav (e.m.a, s.a, k.a).
-
Sidekriipsu kasutatakse, kui liitsõna esimene osa on lühend (S-Jaani, jrk-number, õpil-nõuk) või kui lühendatavas sõnas eneses on sidekriips (n-ö-nii-öelda). Liitsõna algustähtlühendis
-
sidekriipsul kohta pole (rmtk, KI- küberneetikainstituut), erandina kasutatakse seda eriti keeruliste sõnade puhul (kpt-lnt -kaptenleitnant).
Lühendeid käänates lisatakse käändelõpud ja mitmuse tunnus sidekriipsuga (a-il, khk-s). Suurtähelisele lühendile võib käändelõppe lisada nii sidekriipsuga kui ka kokku kirjutades (RAMilik - RAM-ilik laul, FIElik - FIE-lik asjaajamine). Väiketähtlühendeis loetakse kõik sõnad tervikuna välja, suurtähtlühendeid loetakse tähthaaval või ühe sõnana kokku (ETA, USA).
Alammenüü |