Päästeala organisatsioon ja juhtimine
Esileht > 3. Päästeala eesmärgid ja ülesanded > Päästeteenistuse missioon ja visioon

Päästeteenistuse missioon ja visioon

Eesti päästeteenistus, ühena riigi sisejulgeolekut tagavatest organisatsioonidest, annab omapoolse panuse Eesti territooriumil viibivatele inimeste (tule)ohutuma elukeskkonna põhistamisse, osutades operatiivseimat ja kvaliteetseimat päästeteenust, mis korreleerub olemasolevate ressursside maksimaalse realiseerimisega. (PA)

Päästeteenistuse missioon ja visioon soodustavad organisatsiooni arengut, kuna võimaldavad sihikindlalt saavutada teenistuse koondpotentsiaalile vastavat tegevustulemust, aga samuti realiseerida maksimaalselt ühise eesmärgini jõudmise nimel iga üksiku töötaja isiklikku potentsiaali. Missiooni ja visiooni teadvustamine organisatsiooni liikmete seas aitab edendada koostööd ja meeskonnatööoskusi,  arendab personali analüüsioskust ning ergutab juhtkonda, aga samuti kõiki teisi töötajaid, tulevikule mõtlema. (PA)

Missiooni ja visiooni realiseerimiseks on oluline, et juhtkonna eestvedamisel lepitakse kokku ja sõnastatakse organisatsioonis põhimõtted, millest lähtutakse tegevuses ja käitumises ehk organisatsioonikultuuri põhialused. (PA)

Päästeteenistuse missioon:

PÄÄSTETEENISTUS ON TURVALISE ELUKESKKONNA KUJUNDAJA

NING OPERATIIVNE JA PROFESSIONAALNE ABISTAJA

ÕNNETUSTE  KORRAL

Missiooni viiakse ellu järgmiste tegevuste kaudu:

inimeste teavitamine ning koolituste läbiviimine ümbritsevate ohtude ja õnnetuste ennetamise, samuti toimunud õnnetuste korral õige tegutsemise võimaluste kohta;

ühtse hädaabinumbri 112 toimimise tagamine;

päästeasutuste valmisoleku ning kiire ja professionaalse reageerimise õnnetustele tagamine;

päästeteenistuste koostöö arendamine;

olemasolevate ressursside otstarbekas ja sihipärane kasutamine;

juhtimistasandite optimeerimine ja organisatsiooni arendamine tulenevalt välis- ja sisekeskkonna muutustest.

Päästeteenistuse visioon  kuni aastani 2009 on järgmine:

Päästeteenistus on õnnetustele operatiivselt ja professionaalselt reageeriv ühtne riiklik süsteem, mis on avalikkuse poolt kõrgelt hinnatud ning mida toetab kolmanda sektori organisatsioonide tegevus.

Päästeteenistus on ennetustööle suunatud organisatsioon ning vastavate tegevuste tulemusel on elukeskkond muutunud ohutumaks – ühiskond on teadlik ümbritsevatest ohtudest ja inimesed käituvad ohte ennetavalt ning kaaskodanikke toetavalt, õnnetustes hukkunud inimeste arv väheneb aastate lõikes.

Planeerimine on keskkonna määramatusega toimetuleku protsess, mille käigus määratakse kindlaks organisatsiooni tegevussuunad ja eesmärgid tulevikus (Kreitner 1998). Organiseerimine kui juhtimise funktsioon on jagatud kolmeks: organisatsiooni kavandamine, personalijuhtimine ja infovahetus (Alas, 2001). Planeerimine annab suuna kõigile teistele juhtimisülesannete: organisatsiooni kavandamine, personalijuhtimine, infovahetus, eestvedamine ja motiveerimine ning kontrollimine. Planeerimises eristatakse vastavalt kavandatavale ajavahemikule ning juhtimistasandile kolme liiki plane ning sellest tulenevalt ka juhtimist: pikaajalised ehk strateegilised plaanid, vahepealse kestusega ehk taktikalised plaanid ja lühiajalised ehk operatiivplaanid. (Alas, 2001)

Planeerimisel sõnastame eesmärgid ja kehtestame mingid tegevused ehk standardid, et oma eesmärke täita. Tegevuste kombineerimine vastavalt olukorrale ongi plaani tegemine.  Planeerimise protsess peaks koosnema mitmetest sammudest: eesmärkide seadmine (vastus küsimusele “Kuhu me tahame jõuda”), oma praeguse seisundi kindlaksmääramine (organisatsiooni analüüsimine), stsenaariumi ülesehitamine, mis vastab tuleviku tingimustele (nn musta ja roosa stsenaariumi loomine, mille vahepeale enamasti  jääb tegelik tulemus), erinevate tegevusmeetodite analüüsimine ja plaani koostamine eesmärgi saavutamiseks (valitakse parim tee soovitud stsenaariumini jõudmiseks ning koostatakse plaanid töötajatele ja organisatsioonile), plaani elluviimine ja tulemuste hindamine (peale plaanili järgi tegutsemist hinnatakse mingi perioodi pärast, kuidas eemärgid täideti). (Valk, 2003)

Päästealal on hetkel kehtivaks planeerimise alusdokumendiks Päästeala arengukava aastateks 2005-2009. dokument kajastab päästeteenistuse tegevusvaldkondade ja organisatsioonihetkeolukorda (2005), arenguvisooni, eesmärke ja nende saavutamiseks vajalikke tegevusi ning hinnangulisi ressursse aastani 2009. Arengukava oli aluseks päästeteenistuste ümberkorraldamisele ja arendamisele ning käesolevas õppematerjalid on päästeala juhtimist ning eesmärke käsitletud nimetatud dokumendis tõstatatud eesmärkide ja ülesannete alusel lisades juurde hinnangu täidetavusele.

 

Viited:

Valk, A., 2003, Organisatsioon ja juhtimine avalikus sektoris, , Sisekaitseakadeemia

Alas, R., 2001, Juhtimise alused, Kirjastus “Külim”

Eesti Päästeteenistus aastad 1990-2004, 2004, Päästeameti väljaanne

Päästeala arengukava aastateks 2005-2009