MetoodikaMetoodika on formaalloogika üks osa. Kui formaalloogika on teadus korrastatud mõtlemisest, siis metoodika on korrastatud süsteem mingi asja, nähtuse, teooria või muu käsitlemiseks. Näiteks, toimimisviis mingis olukorras või tegutsemisõpetus, kuidas läheneda millelegi. Seega on igas olukorras oma tegutsemisviis ehk metoodika.
Metoodika koosneb meetoditest ja meetodid omakorda metoodilistest võtetest. Rääkides linnagiidi metoodikast, tuleb meil rääkida tema tegutsemisõpetusest ja toiimisviisist linnas toimuvas ekskursiooniolukorras. Rääkides loodusgiidi metoodikast, tuleb meil rääkida tema tegutsemisõpetusest ja toiimisviisist looduses toimuvas ekskursiooniolukorras. Looduses me vahendame loodust. Meetodiks on looduse vahendamine. Linnas me vahendame linnaolustikku. Meetodiks on linnaolustiku vahendamine. See on vaid üks selles töös kasutatavatest meetoditest. Meetodiks võib olla kõrvutamine või võrdlev või vastandav. Need on kõige tuntumad meetodid.
Meetod on ka see, kuidas me käsitleme ekskursiooni, milliseid aspekte võtame vahendamise, võrdlemise, kõrvutamise või vastandamise aluseks. Ekskursiooni liikuvust või kulgu võime käsitleda staatilise - dünaamilise vastandamise kaudu. Seega kasutame vastandamise meetodit võtte staatiline - dünaamiline abil. Võime laiendada vastandust teise võtte kaudu: aktiivne - passiivne.
Meetod on ka see, kelle kaudu me vahendame, st giidi. Me vahendame ettekujutust meie maal elavatest inimestest. See õiks kuuluda ka teise meetodi alla - üksikult üldisele. Ühe inimese kaudu tekkinud üldmulje. Metoodiliste võtete hulka kuuluvad sel juhul isiksuslik aspekt, välimus ja riietus, hügieen, vastutus, tehniline teostus jne.
Kõik meetodid oma võtetega kokku moodustavad ühe terviku, mida nimetatakse metoodikaks.
|