Avaleht > Dünaamika vs staatika

Dünaamika vs staatika

Me eristame 3 liiki ekskursioone:

  • jalgsi
  • bussi
  • kombineeritud

Jalgsiekskursioon kujutab endast staatilist ekskursiooni võrreldes bussiekskursiooniga, mis on dünaamiline. Kombineeritud ekskursioon sisaldab nii jalgsi- kui bussiekskursiooni ja mõlemat metoodilist võtet.

Uuri vabaentsüklopeediast staatika http://et.wikipedia.org/wiki/Staatika
ja dünaamika http://et.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnaamika kohta.

Kuid oluline on, et „kui keha tasakaalu üldtingimus on täidetud, siis ei pea keha tingimata paigal seisma“ (ibid.) Samuti dünaamika kohta. On hea, kui mõtiskled nende asjade üle mehaanika aspektist ja kannad siis need nähtused üle ekskursiooni toimumise situatsiooni.

Giiditeksti esitlus kõne kujul eeldab lineaarset teksti.  Üks terviklik lugu alguse ja lõpuga võib olla sissejuhatus järgnevale loole. Linna olupildis tulevad visuaalselt hooned ette kronoloogilises järjekorras. Hoone tekkelugu ei ole tavaliselt seotud järgneva hoone tekkelooga, kuid erandlikult see võimalus on olemas. Seega loo edastamisel on meil tarvis ühendada ära hulk terviklikke killukesi. Selline tekstiloome on oma olemuselt staatiline.

Staatilisus tekib ka liikumise vormist. Kui giid jalutab ringi ning peatub iga hoone ees rääkides hoone lugu, siis on see ka väga staatiline ja suhteliselt igav esitlusviis. Üks raskemaid asju üldse on püsti seistes kuulata võõrast juttu.

Kui giid kujundab ühe tervikkillu kindla sihiga, et sinna külge haakida hoopis teine lugu, nii et neil on üks ühine kokkupuutepunkt eeldusega mingiks puändiks, loob giid oma teksti holistlikult. Holistiline mõõde on neljatahuline ühise keskpunktiga ning dünaamiline.

Bussiekskursioon annab suuremaid võimalusi dünaamilise ekskursiooni tegemiseks. Peale tekstidünaamika lisandub ruumidünaamika.

 
Ekskursiooni läbiviimise metoodika