Laulmine animatööri töös

Laulmine valmistab suurt rõõmu ka siis,

kui keegi peale laulja enda seda ei kuule.

(W.S.Landor)

Inimese hääl on kõige huvitavam, põnevam ja rikkalikum instrument, millega saab imiteerida erinevaid pille, loodushääli, helisid meie ümber. Tuleb vaid osata kuulata ja tähele panna. Enne kui oma häält kasutada, tuleb see kõigepealt iseenda jaoks avastada ja seda tundma õppida.

Laulmine algab õigest kehahoiust ja hingamisest,  laulmine on tegelikult väljahingamine. Järjekindlalt tuleb tähelepanu pöörata kehahoiule, et see oleks pingevaba.

Hääle lahtilaulmisele kaasatakse kogu keha. Siia kuuluvad näiteks ringutusharjutused, sisse- ja väljahingamisharjutused. Alustatakse läbi nina sissehingamisega, avatakse suu ning alustatakse laulmist. Jälgi, et sa ei tõstaks hingamisel õlgu. Tuleb osata vahet teha tavalisel ja laululisel hingamisel. Tavaline hingamine (tingituna organismi vajadusest)  on ebateadlik funktsioon, laululine hingamine aga on teadvustatud tegevus. Sissehingatava õhu kogus on laulmisel suurem, kusjuures sissehingamine toimub kiiresti, väljahingamine aga märksa aeglasemalt (www.opleht.ee).

Vähetähtsad pole laulmisel ka artikulatsioon ja diktsioon, kus tuuakse esile laulu sisu, aidatakse kaasa laulu ilmekamale esitusele. Selliseks võimaluseks on on laulutekstide kooslugemine (nn laululine kõnelemine). Tähelepanu tuleb  pöörata vokaalide ja konsonantide korrektsele artikuleerimisele. Oluline on mitte seada häälele raame. Ãœheskoos lauldes avastatakse oma hääleulatus nii kõrgemale kui madalamale, oma hääleulatust sellega avardades. Hääle lahtilaulmisele võiks kavandada 8–10 minutit koos arutelu ja hinnangutega. Tagasiside näiteks kaaslauljatelt (loe animatööridelt) on ülioluline. See toetab teda oma hääle leidmisel ja avastamisel ning motiveerib edasises häälekujunduslikus töös.

Animatööri töös saame laulmist kasutada mitmeti:

1)     Laulame ise – mõni etendus, show esinemine jne.

2)     Laulavad külalised – lapsed lastelaule, eakamatele nostalgiaõhtud ja horoskoobi aegsed laulud, noortele karaoke jne.

Alammenüü

 
 
Muusikaõpe rekreatsioonikorraldus-animatööri õppes