Kinnipeetavale lubatud asjad
AVALEHT > HARJUTUSED > 5. Kaasus > LAHENDUS

LAHENDUS

VangS § 28 lg 1 sätestab, et kinnipeetaval on õigus kirjavahetusele ja telefoni (väljaarvatud mobiiltelefon) kasutamisele, kui selleks on tehnilised tingimused. Kirjavahetus ja telefoni kasutamine toimub vangla sisekorraeeskirjades sätestatud korras. Sama paragrahvi lg 2 kohaselt toimub kirjavahetus kinnipeetava kulul.  VSKE § 461 kohaselt käsitatakse kirjana paberil esitatud sõnumit või fotot, mis edastatakse posti teel. Seega Timo Tammele ümbrikus saadetud asju ei saa lugeda kirjaks, mille saamiseks on kinnipeetaval õigus. VangS § 29 kohaselt kinnipeetavale saadetud või tema poolt saadetud kirjad avatakse vanglaametniku poolt kinnipeetava juuresolekul ning võetakse sealt ära esemed, mille omamine vanglas on vangla sisekorraeeskirjadega keelatud. Kinnipeetavale lubatud asjade loetelu on antud VSKE §-des 58 ja 59. Kuid VSKE § 57 lg 1 sätestab, et kinnipeetaval on õigus hoida enda juures või kinnipeetavate isiklike asjade laos vanglasse saabumisel kaasa võetud asju ja vangla vahendusel soetatud isiklikke asju. Kaasuse asjaoludest nähtub, et konfiskeeritud esemed ei olnud kinnipeetaval vanglasse saabumisel kaasas ning nad ei olnud soetatud ka vangla poest, vaid esemed tulid posti teel kirjaümbrikus. Seega ei ole kinnipeetaval õigust nende esemete hoidmiseks enda juures või laos. Sisuliselt oli Timo Tamme poolt 26.01.2004 posti teel saadud saadetise puhul tegemist pakiga, mitte kirjaga. Kuna kinnipeetav pakke saada ei tohi, siis oli vanglaametnikul õigus saabunud asjad konfiskeerida.

 

Märkus: 01.10.2007 jõustus VSKE § 461 muudatus. mille kohaselt võib kinnipeetav saada 5 marki ja 5 ümbrikku. Seega alates 01.10.2007 alates oleks vanglaametnik pidanud jätma kinnipeetavale alles 5 marki ja 5 ümbrikku, ülejäänud asjad konfiskeerima.

 

 
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. R.Sults ja S.Põllumäe 14.04.2008