Avaleht > Evakueerumine

Evakueerumine


Peale tulekahju avastamist on kõige tähtsam päästa inimelud, seetõttu on vaja kõigil ruumides viibijatel kiiresti pääseda põlevast hoonest välja. Põlevast ruumist väljumisel on oluline meeles pidada põlemisele iseloomulikke nähtuseid: põlemisel eralduv kuumus ja sellest tingitult ka põlemisjäägid (sh suits) kogunevad ruumis esmalt lae alla ja ringlevad ruumis sarnaselt soojaõhuringlusele, seetõttu on soovituslik liikuda põranda ligiduses, kus temperatuur on madalam ja nähtavus parem.

Selleks, et tulekahju korral oleks parem ruumist väljuda on kasulik ka igapäevaselt jälgida oma väljumistee ohutust ja liikumisvõimalust. Takistused väljumisteel võivad saada saatuslikuks. Kui ruum on tuttav, siis kasutada väljumiseks kõige lühemat teed, aga võõras ruumis on kasulik võimalusel jälgida evakuatsioonimärgistust, selle puudumisel liikuda eksimise vähendamiseks suitsuses keskkonnas mööda seina ääri. Suitsuses keskkonnas liikudes on vajalik kaitsta hingamisteid, selleks on hea kasutada niisket riiet suu ja nina ees, niisutamisvõimaluse puudumisel kasutada kuiva mitmekordset riiet, et filtreerida võimalikult palju suitsuosakesi välja sissehingatavast õhust.



Kui ruumis viibitakse mitmekesi, siis on oluline tegutseda koos ja kaaslast mitte kaotada. Väljunud põlevast ruumist on oluline tõkestada tulekahju levikut, selleks on oluline uks enda järel hoolikalt sulgeda, et sel viisil takistada tule ning suitsu levikut teistesse ruumidesse. Ust lukustada EI tohi. Samuti on vajalik peatada ventilatsiooniseadmete töö, et takistada tule levikut ning vähendada hapniku ligipääsu ruumidesse.

Kui tulekahju on tõkestanud väljumistee, siis on oluline endast päästjatele märku anda, mitte ennast peita. Värske õhu saamiseks on soovitatav olla avatud akna juures ja hingata väljast  juurde tulevat puhast õhku ja  aknal olles  anda ka endast väljaspoole hoonet märku. Kui ei ole võimalik kasutada akent, viibi kohas, kus Sind on kerge leida.


Riiete süttimisel on parimaks lahenduseks kasutada leekide summutamiseks suurt riideeset, nt tekk, vaip või suurem mantel, võimalik on ka leekide summutamine pikali rullides (võib tekitada põletushaavu).

Kui oled saanud hoonest väljuda, ära lahku sündmuskohalt vaid anna ka teistele teada, et oled tulekahjust pääsenud.
 
Home Design By Dotcomwebdesign.com Powered By CMSimple Home