Avaleht > 1. Arvutiõpe > Tekstitöötlus > Teksti sisestamine

Teksti sisestamine

Teksti sisestamine on tegevus, milleta ei sünni ei kirja ega ühtki teist dokumenti, rääkimata  raamatust, kuid kahjuks on teksti sisestamine äärmiselt halvasti automatiseeritav.

Selleks, et teksti sisestamisele ja vormistamisele ning hiljem ka redigeerimisele kuluks võimalikult vähe aega, on mõistlik järgida mõningaid reegleid. 

  • Iga sõna järel tuleb sisestada üks tühik. Kui sõna lõpeb kirjavahemärgiga, siis pannakse märk vahetult sõna järele ja seejärel lüüakse tühik. (Erijuhuks on sulud, mis jäävad vahetult fraasi ümber nagu siin).
  • Teksti sisestamisel hoolitseb reavahetuse eest tekstiredaktor ise – kui järgmine sõna ei mahu enam antud ritta, viiakse see automaatselt teisele. Alles lõigu lõpus vajutatakse Enter-klahvile – lõpetatakse lõik ja rida.
  • Selleks, et ühte lõiku jaotada kaheks, tuleb kursor viia vajalikku kohta ja vajutada Enter-klahvile. Osutatud kohta lisatakse lõigu lõpu tunnus ja järgnevat teksti alustatakse uuelt realt. Kahe lõigu ühendamiseks kustutatakse lõigu lõpu tunnus.
  • Kui kursor on kustutava märgi järel, siis kustutamiseks vajutada Backspace-klahvile.  See on parim vahend ka valesti tipitud sümboli kustutamiseks! Kui aga kursor on kustutava märgi ees, siis kustutamine käib Delete-klahvi abil.
  • Vajaduse korral võib teksti lisamise asemel olemasolev üle trükkida. Selleks tuleb lülitada sisse ületrüki-re¸iim - vajutada Insert-klahvile. Olekureale ekraani allservas ilmub lühend OVR (overtype). Nüüd teksti sisestades asendatakse kursorist paremal olevad sümbolid uutega. Loodetavasti ei unusta te õigel hetkel taastada lisamisre¸iimi uue vajutusega Insert-klahvile, et mitte üle trükkida ka vajalikku teksti.
  • Mitme sõna või visuaalse tühikuga teksti hoidmiseks ühel real koos (näiteks 20 000) kasutatakse kooshoidvat tühikut, mis saadakse korraga CTRL SHIFT ja tühiku klahvidele vajutusega.
  • Analoogiliselt saadakse kooshoidev sidekriips (CTRL SHIFT ja -).
  • Mõttekriips on pikem kui miinusmärk ja see sisestatakse järgmiselt: tühik ALT 0150 tühik.
  • Siduv mõttekriips sisestatakse tühikuteta (näiteks TALLINN–TARTU maantee).
  • Teksti sisestamisel ei poolitata nii nagu ei tehta ka muid vormistusega seotud toiminguid. Kui siiski soovitakse mõnd sõna käsitsi poolitada, siis teha seda vajutusega klahvidele CTRL ja -. Ainult miinusmärgi sisestamisel jääb see märk teksti muutmisel sõna sees nähtavaks.

Teksti sisestamise reeglite kohta saad vaadata ka ekraanivideot. Selleks, et kuulda teksti, vajad kõrvaklappe või kõlareid.


Kasutatud allikad:

Eljas, H. 2009.Teksti sisestamise reeglid arvutil. http://materjalid.tmk.edu.ee/heikki_eljas/Reeglid/ (12.09.2009)

Metshein, M. 2009. Teksti sisestamine. http://metshein.com/ (12.09.2009)



 

 
 

 
Arvuti- ja asjaajamisõpe