Päästeala organisatsioon ja juhtimine
Esileht > 1.  Päästeala ajalugu > 1.1. Tulekaitse ajalugu

1.1. Tulekaitse ajalugu

Ürgaeg oli eelajalooline ajajärk. Siis tekkisid primitiivsed käsiredelid, algeline piksekaitse ja lihtsad kustutuskapad. Vana-, antiik-, ja muistne aeg, umbes 700 aeKr kuni 480 apKr , kujundas kreeklaste ja roomlaste kuulsuse. Sel ajal ehitati muistne veevärk, leiutati kolbpump, tulekustutusämber, kustutusluud, lõhkumiskonks ja formeeriti esimesed tulekustutusväed. Sel ajal sai tuletõrje ka oma pühaku Floriani. (Parmask)

Florianius oli Rooma leegioni erukolonel, kes pidas asevalitseja kantseleiülema ametit . Legend jutustab, et asehaldur Aquilianus arreteeris ta Lauriacumis julge väljaastumise pärast kristlaste sõdurite kaitseks. Teda kõrvetati ja piinati tulega teadvusekaotuseni ning lõpuks 4. mail 304 a visati ta kaelaseotud veskikiviga Ennesi jõkke. (Parmask)

Eesti vanemad linnad on minevikus olnud korduvalt laastavate tulekahjude tallermaaks nii sõja kui rahu ajal. Tulekahju tekkimisel levis tuli kiiresti tihedalt ehitatud hoonetel. Soodustavaks oli asjaolu, et puudus organiseeritud tuletõrje ning kustutusvahendid olid algelised. (Parmask)

Viited:

Parmask, P., J., 1995, Eesti tuletõrje ja tsiviilkaitse, Asm Kupar


Alammenüü