Language file for Plugin Loader not found!
File: ../plugins/pluginloader/languages/en.php
Current Path: /liisi/tuajalugu/index.php
Turismi ajalugu - Rooma impeerium

Rooma impeerium

“Kõik teed viivad Rooma” - sõjateed viisid tegelikult Roomast vallutatud aladele. Hästikorrastatud sõjateed katsid ämblikuvõrguna kogu impeeriumi ja neid kasutasid ka rändurid. 3. saj eKr olid roomlastel oma transpordiagentuurid (tõllad sõitsid kindla sõiduplaani alusel). Olid infokeskused, mis korraldasid reise Kreekasse teadmiste täiendamiseks. Kohapeal tegutsesid väljaõppinud giidid, müüdi teejuhte- teatmikke. Reisisid õpetlased, kirjanikud, kaupmehed. 3. saj oli Rooma maailma suurim linn, kus elas üle miljoni inimese.

Pildil: Vana Rooma foorum (turuplats)

http://karavanserai.bluemoon.ee/Euroopa/Itaalia/Itaalia_images/Ylo/vana_rooma_foorum_mini.jpg 

Rooma mängud- gladiaatorite võitlused metsloomadega, kus kaotas elu sadu loomi ja inimesi ja kus oli kuni 70 000 pealtvaatajat. Gladiaatorite võitluseid hakkasid korraldama orjapidajad, kes tahtsid võita rahva poolehoidu, et pääseda valitsevatesse riigiametitesse. Gladiaatorite mängude korraldamist loeti riigimehe tegevuse üheks tähtsamaks küljeks.

Gladiaatorid olid elu ja surma peale võitlevad orjad

Pildil: Gladiaatorid olid elu ja surma peale võitlevad orjad.

http://miksike.ee/documents/main/elehed/6klass/7rooma/images/gladiaatorid.jpg

 

Sõjavankrite võidusõit- võitles neli meeskonda- punased, rohelised, sinised, kollased. Võistlust peeti hipodroomil. Võitjaks loeti hobuste omanikku, mitte vankrijuhti. Kui naistel oli keelatud olümpiamängudel osaleda, siis hobuste omanikena oli neil see võimalus.

Sõjavankrite võidusõit

Pildil: Sõjavankrite võidusõit

http://www-acad.sheridanc.on.ca/APPL27670/waddeles/Singapore_Chariot_Race.jpg

 

Siseturismi areng- turism arenes Sitsiiliasse, Egiptusse, Jeruusalemma. Veekeskused- termid, raamatukogud, saunad. Suure ühiskondliku tähtsusega asutusteks Roomas olid saunad, nn. termid. Nende ülesanded olid aga hoopis laiemad kui tänapäeva saunadel. Peale mitmesuguste pesemis-, massaaži- ja higistamisruumide ning basseinide olid siin saalid, kus võis kohtuda tuttavatega, jalutada, vestelda ning isegi koosolekuid pidada. Et oma rahututele alamatele meeldida, püüdsid keisrid üksteise võidu terme ehitada. Termide sisekujunduseks ja viimistluseks kasutati kõige kallimaid materjale. Kuulsad olid näiteks Caracalla termid Roomas.

 Caracalla termid Roomas

Pildil: Caracalla termid Roomas

http://www.paideyg.ee/kunstiajalugu/kunstilugu/rooma/termid/pilt/04_caracalla_sise.jpg

 

Meresõidud läksid ohutuks - hävitati piraatlus. Kogu impeeriumis üks rahasüsteem. Kogu impeeriumis üks keel (ladina keel). Tehti parandusi reisijuhtides. “Teine kodu”- rannikul suvituslinnakute teke.  Bürokraatia turismis- reisijate loetlemine, maksude võtmine, lubade andmine. Suveniiride võltsimine - varimajandus, eriti Kreeka kunstnike tööde võltsimine. Roomlastel olid linnades kõrtsid, restoranid, võõrastemajad, mis spetsialiseerusid juba külastajate vajaduste järgi. Majutuse ja toitlustamisega seoses tekkis Roomas hulk asutusi, mis on hiljem saanud tuntuks ka teistes maades. Teatud perioodil “teised kodud” külastajateta- klasside eraldatus, ülikute ülevõim. Rooma Riigis võib märgata turismi tõusu. Seda võib ühelt poolt põhjendada elava kaubandus- ja äritegevusega, teisalt meelelahutuse, kultuuri- ja supelhuvidega. Rikkad roomlased lahkusid suveks Roomast, et minna mägedesse või mere äärde. Ravitoimelisi allikaid kasutati vannideks. Kuurordid ei tekkinud mitte ainult kodumaal, vaid ka vallutatud Egiptuse rannikul, näiteks Luxoris. Samuti võis mineraalveeallikate juurde tekkinud kuurorte leida vallutatud provintsides. Paljud saksa, austria või ungari ravikuurordid on rooma päritolu. Reisimist Rooma Riigis soodustas eeskujulik teedevõrk ja teede tähistus. Rooma toitlustus- ja majutusettevõtted olid tähistatud kas sildi või pärjaga. Roomlased korraldasid ka kollektiivseid reise. Turistide grupid sõitsid Kreekasse, Egiptusesse ja teistesse maadesse. Rikastele roomlastele olid need reisid, näiteks Kreekasse, oma teadmiste täiendamiseks. Selle reisi ajal õppisid nad kreeka keelt ning tutvusid kirjanduse, kunsti, filosoofia, linnade ja unikaalsete kultuurimälestistega. Roomlasi ootasid koha peal giidid, kes rääkisid oma maa vaatamisväärsustest. Juba tol ajal müüdi ka käsikirjalisi teejuht-teatmikke.