Kinnipeetavale keelatud asjad
AVALEHT > HARJUTUSED > 5. Kaasus > LAHENDUS

LAHENDUS

VSKE § 641 p 9 kohaselt on kinnipeetavatele keelatud. VSKE § 1 lg 2 kohaselt kohaldatakse kinnipeetava kohta käivaid sätteid ka vahistatule, kui VangS või VSKE ei ole sätestatud teisiti. Keelatud esemete regulatsioonis ei ole kõnealuses küsimuses erisusi. Seega on ka vahistatule spordivahendid keelatud. Kõnealusel juhul tuleb leida vastus küsimusele, kas vangla seisukoht, mille kohaselt ka mängukonsool on spordivahend, on õiguspärane.

 

Spordivahendi legaaldefinitsiooni õigustloovates aktides sätestatud ei ole. Võiks eeldada, et spordivahend on selline asi, mille abil tehakse sporti. Tavatähenduses mõistetakse sportimise all mingit laadi füüsilist tegevust. Siiski tuleks meeles pidada, et mistahes füüsiline tegevus ei kvalifitseeru sportimiseks. Nt on ju ka kirjutamine, heegeldamine, söögi tegemine jmt füüsiline tegevus, kuid ometi mitte sportimine. Vastasel korral oleks pastapliiats, kirjapaber – kui vahendid, millega sporti tehakse – spordivahendid ja kinnipeetavale keelatud. Kuidas siis tõmmata piiri sportimise ja muud laadi füüsilise tegevuse vahele. Üheks võimaluseks on öelda, et füüsiline tegevus, milles korraldatakse võistlusi, peaks kvalifitseeruma sportimisena. Kuid ka sellisel eristamisel on omad vead. Leidsime eelnevalt, et nt kirjutamine ei ole sportimine. Siiski korraldatakse ju hulgaliselt nt essevõistlusi, mille raames kirjatükkide üllitajad võistlevad omavahel. Seega ei ole võistluste korraldamise tunnus samuti sobiv.

 

Viimase võimalusena võib väita, et sportimine on füüsiline tegevus, millega arendatakse lihaste koormamise abil füüsilist jõudu ja vastupidavust. Spordivahendina tuleks näha selliseid asju, mis eesmärgipärasel kasutamisel aitavad füüsilisele koormamisele kaasa.

 

Vangistuse kontekstis spordivahendi mõtestamisel tuleb lisaks vaadata, mis on spordivahendite keelamise eesmärgiks. Tõenäoliselt on spordivahendite keelamise eesmärgiks see, et kinnipeetavad ennast treeningute käigus liiga tugevaks ei treeniks. Eesmärgiks on tagada, et vanglaametnike füüsiline jõud (oluline on märkida, et vanglaametnike valmidus treenida on mõnevõrra madalam kui kinnipeetavatel) oleks samas suurusjärgus kinnipeetavate omaga. Piisava üldistuse tasemel võiks ju väita, et tugevad kinnipeetavad, kontekstis, kus vanglaametnike füüsiline treenitus ei ole piisav, võivad lõppastmes hakata ohustama vangla julgeolekut. Siiski tuleb sellise argumendi seadmisel olla ettevaatlik. Nimelt ei saa ametnike soovimatuse tõttu treenida, piirata kinnipeetavate võimalusi treenimiseks.

 

Kokkuvõtteks võib leida, et mängukonsool ei ole kvalifitseeritav spordivahendi alla, sest mängukonsooli kasutaja eesmärgipärasel kasutamisel ei saa rääkida märkimisväärsest lihaskoormusest või jõu või vastupidavuse treeningust. Seega ei ole vangla seisukoht, mille kohaselt mängukonsool on spordivahend, õiguspärane ja vahistatule ei saa selle soetamist VSKE § 641 p 9 alusel keelata.



Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. R.Sults ja S.Põllumäe 14.04.2008