Ruumisuhted


See, kui kaugel te vestluspartnerist seisate, kuidas kodus mööblit paigutate ning kuidas reageerite sissetungijaile oma isiklikul territooriumil, on tähtsad mitteverbaalsed sõnumid.

Prokseemika looja oli antropoloog Edward T. Hall, kes kirjeldas nelja tsooni:

  1. intiimne tsoon (kuni 45 cm, see tähendab juba kehade kokkupuudet. Sellesse tsooni lubatakse vaid kõige lähemaid inimesi armsam, lähedane sõber, ema, isa)



  1. personaalne tsoon ( 45-75 cm tsooni lähiosa, mugav distants seltskonnas rääkimiseks, vajadusel puudutuseks, 75-120 cm tsooni kaugosa usalduslik jutuajamine, kartmata, et teid puudutataks)



  1. sotsiaalne tsoon (120-215 cm, mugav vestluseks  kliendi või teenindajaga. Sotsiaalse tsooni kaugala 215- 360 cm kasutatakse juba ametiasjade ajamisel. Selline distants on otstarbekas ka avatud kontoris, kus töötajad saavad segamatult kolleegidest oma tööd teha).



  1. avalik tsoon (360-610 cm, kasutatakse vähemametlikel koosviibimistel, näiteks õpetaja klassi ees, või ülemus alluvate ees.)



  1. Üle 610 cm kuulub poliitikutele ja kuulsustele.


Vale inimene vales tsoonis tekitab ebamugavustunde. Tsoonireeglid on vaid üldine mudel Samuti erinevad need ka sugupooliti. Naine astub mehele lähemale ilma, et peaks seda lugupidamatuse märgiks. Tegu on flirdiga. Kui aga mees astub naise intiimsesse ruumi, võib naisele tunduda, et teda peetakse kerglaseks. Ka ülemus rõhutab alluva intiimtsoonis seistes oma üleolekut.

Tsoonireegleid eiratakse tavaliselt siis, kui inimest koheldakse objektina. Oma territooriumi kaitsmise instinkt on omane loomadele ning inimloom pole siin erand.



Kasutatud www.flickr.net pildiotsingut.