VÕTA (Varasemate õpingute-ja töökogemuse arvestamine) tähendab, et haridust omandades või kutset taodeldes on inimesel võimalik arvestada oma varasemaid õpinguid (näiteks eelnevalt tasemehariduses omandatut, iseseisvalt või täienduskoolituse käigus õpitut) või töökogemusest õpitut (suhtlemis- ja praktilised oskused) õppekava täitmisel teatud ainete arvestamiseks.
Loe VÕTA võimaluste kohta lähemalt http://vota.archimedes.ee/
Paberkandjal VÕTA-t tutvustav material on saadaval EHTE õppeteeninduskeskuses.
Protsess taotleja jaoks koosneb järgmistest etappidest:
1. Taotleja nõustamine ja eneseanalüüs
Taotleja konsulteerib VÕTA nõustajaga (küsi lisainfot Õppeteeninduskeskusest). Ning seejärel analüüsib oma teadmisi ja oskusi ning nende sobitumist oma käesoleva õppekava konteksti.
Loe eneseanalüüsi kohta lähemalt http://vota.archimedes.ee/sissejuhatus-votasse.html
2. Taotluse koostamine ja esitamine
Selles etapis täidab taotleja VÕTA taotluse. Taotluse saab esitada elektrooniliselt läbi ÕIS-i.
Taotlusega tuleb esitada ka kõik tõendusmaterjal, mis tõendab omandatud teadmiste/oskuste olemasolu – eneseanalüüs, ainekava, õpiväljundid, tunnistused/diplomid, tõendid jne.
3. Taotluse hindamine
Taotlust hindab VÕTA komisjon. VÕTA komisjonil on õigus küsida lisamaterjale, viia taotlejaga läbi intervjuu, paluda demonstreerida oma oskusi vms.
4. Otsus ja tagasiside
Peale hindamisprotsessi lõppu langetab hindamiskomisjon otsuse. 30 päeva jooksul peale taotluse esitamist, annab õppesekretär otsuse kohta tagasisidet. Positiivse otsuse puhul kajastub VÕTA arvestamine ÕISis. Negatiivse otsuse puhul ja/või taotluse osalise rahuldamise korral saadetakse vastus ka Taotleja e-postile.
5. Vaidlustamine (vajadusel)
Õppuril on võimalik tulemus vaidlustada vastavalt Õppekorralduseeskirjale.
Oluline teada:
Loe VÕTA võimaluste kohta lähemalt http://vota.archimedes.ee/ ja http://ehte.ee/oppijale/oppetoo-korraldus/vota/