Isiksuslik tahk
Inimsuhete valdkonnast on tähtis tunda konfliktoloogia osa. Tutvu materjaliga: http://www.tyk.ee/bin/documents/suhtlemiskonfl_k.pdf
Giidile oluline sellest materjalist on teada mõningaid kõigile tuntud seisukohti ja see endamisi läbi mõtestada.
Igasugune looming on isikupärane tegevus. Kuid iga tegevus võib saada kallutatud konflikti suunas. Üheks tõukejõuks on määramatus.
Giid puutub tihti kokku kruiisisõitjatega. Tavaliselt kestab kruiis kaks nädalat. Laev on piiratud ruum. Inimesed laeval on sattunud sinna juhuslikult. Nad ei ole varem tuttavad ning on tekkinud esimesed pinged. Maale tulles avaneb neil esimene võimalus pingetest vabanemiseks. Giidi jaoks on see määramatu olukord. Ta pole midagi teinud selliseks lahvatuseks, kuid see tuleb siiski vastu võtta. Sellises olukorras lahendab oma isikliku elu pingete tõttu giid kindlasti konfliktiolukorra valesti.
Esimene valesamm on kaitseasendi või -hoiaku võtmine. Kujuta piltlikult ette, et sa liigud inimeste keskel kuulivest seljas ja laskjaid on rohkem kui üks. Selline endasse korjamine "viib põhja". Kannatajaks jääb giid.
Mida siis teha?
- Õpi endast asju läbi laskma.
- Ära samastu olukordadega.
- Ära välista ennast konflikti vallandaja rollis.
- Ole kannatlik kuulaja.
Pea meeles, et stressis giid käib inimeste seas ringi nagu viitsütikuga pomm. Tegele iseendaga ja kõige tähtsam – armasta ennast!
Kutseoskusnõuete isikomaduste ja -võimete loetelus on punkt 16, mis eeldab, et giid suudab end kehtestada. Just armastusest enda vastu peaks iga giid suutma end kehtestada.