Language file for Plugin Loader not found!
File: ../plugins/pluginloader/languages/en.php
Current Path: /liisi/tuajalugu/index.php
Turismi ajalugu - The Grand Tour - 17. saj

The Grand Tour - 17. saj

Pildil: Elisabeth I

 

Kuninganna Elisabeth I ajal sai oluliseks Briti aadlike hulgas (kohustus ja auasi) käia erinevatel maadel (Prantsusmaa- Itaalia- Saksamaa- Šveits- Madalmaad) ja hiljem ka kontinentidel eesmärgiga maailma tundma õppida ja tutvuda kultuurisaavutustega, valmistada noori ette aadlike eluks. Tuuri kujundajateks olid põhiliselt inglased, kes eelkõige 18. sajandil Euroopa maismaale reisisid ja Prantsusmaad (Pariis, Lyon), Itaaliat (Rooma, Veneetsia, Milano, Firenze ja Napoli), Šveitsi, Saksamaad ja Hollandit külastasid. Reisi eesmärgiks oli kasvatus ja koolitus.

Grand Touri vaadeldakse tihti kaasaegse turismi eelkäijana. Sellega võib teatud määral nõustuda, sest Grand Touriga olid seotud turistlikud motivatsioonid ja seoses sellega laienes turismi kandepind.

Pildil: The Grand Tour

 

See oli tudengieas üliku reisimine koolituse eesmärgil ühest linnast teise koos õpetajaga, läbides tähtsamaid kultuurilinnu.

Sellest tekkis hiljem 19. sajandil ülikutel staatuse mõttes kohustus ära käia Rivieras ja teistes Vahemere linnades eesmärgiga puhata. Selline reisimine kestis 2 kuni 3 aastat

Kolm põhimarsruuti:

1. Napoli- Genf- Marseille- Lyon- Pariis

2. Frankfurt- Amsterdam

3. Pariis- London

Veel kuulsaid marsruute:

  • Prantsusmaa, Pariis
  • Prantsuse Riviera
  • Šveits, Alpi mäed
  • Veneetsia, Rooma, Napoli Itaalias ja mõnikord Sitsiilia
  • Saksa ülikoolilinnad
  • Brüssel, Brugge- Belgias
  • Amsterdam madalmaades

Majutus ja toitlustus asusid teede ääres, sai kasutada “hobutaksot” 1 päevatee ulatuses.  Selline mehistumine oli populaarne kuni Prantsuse revolutsioonini (1789- 1799).

Põhjused, miks mindi reisile

  • Näha muljetavaldavat kunsti ja arhitektuuri
  • Täiendada end moesuundades
  • Tegeleda spordiga (vehklemine, tennis, ratsutamine)
  • Õppida võõrkeeli
  • Harida end muusikas
  • Õppida keerulisi käitumistavasid
  • Tundma õppida ajalugu, geograafiat  ja kultuuri
  • Koguda ja kogeda erilisi maitseid
  • Tõsta oma prestiiži
  • Õppida armastamiskunsti
  • Täiustus õigussüsteem

Koos ülikust noorega reisisid tema ametivennad ja hulgaliselt teenijaid.

Pildil: Inglise noor aadlimees

 

Inglismaalt suunduti Pariisi, kus õpiti prantsuse keelt, võeti tantsutunde, harjutati vehklemist, tennist  ja ratsutamist. Veedeti aega kunstnike linnaosas Montparnassis. Tutvuti maailmakuulsate arhitektuuri- jm. kunstimälestistega, viibiti kõrgema seltskonna pidustustel.

Pildil: Grand Touri marsruut

 

Pariisist suunduti Genovasse Itaalias. Genova linn kujunes tänu oma looduslikule sadamale ja seda kaitsvatele mägedele tugevaks kaubanduskeskuseks juba kreeklaste ja foiniiklaste ajal.

Pildil: Itaalias

 

Seejärel ületati raskustega Alpid ja suunduti Põhja- Itaaliasse. Omamoodi keeruline ja vaatemänguline oli pagasi kandmine üle mägise maastiku. Mõnikord kanti rikkad ülikute võsud teenijate abil üle mägede.

Pildil: Alpide ületamine

 

Firenze jäi silma kui omaaegne õitsev käsitöö ja kaubanduskeskus, kunstikeskus. Firenzet peetakse renessansi hälliks. 16. sajandil töötasid Firenzes üheaegselt kõrgrenessansi suurmeistrid Leonardo da Vinci, Michelangelo ja Raffael. Firenze maalikunsti iseloomulikuks tunnuseks oli suurepärane joonistus. Edasi suunduti Pisasse, kus õpiti renessansi kunsti. Renessansiga tutvuti lisaks Bolognas ja Veneetsias. Merre ehitatud Veneetsia oli üks maailmaimesid.

Pildil: Muusikatunnis

 

Veneetsia maalikunsti omapäraks kunstis on suurepärased värvilahendused. Veneetsia oli suur kaubateede ristumiskoht Euroopa ja Idamaade vahel. Teatrikunst oli populaarne paljudes linnades 18. sajandil- Roomas, Veneetsias, Pariisis jne. Itaalias käidi ära ka Vesuuvi vulkaani jalamil ja külastati Pompeid.  Vaadati üle Herculaneumi varemed ja peatuti Napolis. Edasi suunduti tagasi üle Alpide saksa keelt rääkivatesse maadesse.

Pildil: Maalikunsti tunnis

 

Esimesena peatuti Austrias Insbrukis, siis suunduti Berliini, Dresdenisse, Viini, Potsdami, studeeriti Münhenis ja Heidelbergis. Peale saksakeelseid maid suunduti läbi Hollandi Madalmaadesse, vaadeldi sealseid linnu ja kunsti- ja arhitektuuriväärtusi ning lõpuks suunduti tagasi Inglismaale.

Varastel aastatel võtsid reisist osa tõeliselt noored aadlinoormehed, kes muuhulgas külastasid prostituute Euroopa erinevates paikades, nad õppisid armastamiskunsti, kuni nad olid valmis paikseks jääma. Mõned jäid sellisele elule pikemaks ajaks, kui nende perekonnad olid planeerinud. Mõned tulid tagasi raske suguhaigusega ja mõned ei tulnud tagasi üldse.